czwartek, 9 sierpnia 2018

Malowanie na foli stretch- owej

Lato w pełni, upalne dni dają się we znaki wszystkim i dobrze tak powinno być;) lato to lato:)
Zabawy na świeżym powietrzu dostarczają dzieciom mnóstwo frajdy, ruchu oraz ogromnej kreatywności.

Dziś pokażemy naszą zabawę sprzed kilku lat - Malowanie na foli stretch- owej , którą od gapiliśmy od "Pomieszane z poplątanym" Wystarczy :
folia stretch- bezbarwna
pianka do golenia
farby 
talerzyki 
pędzelki  

Zaczynamy od pomieszania na talerzykach pianki do golenia z farbą- mieszamy dokładnie aż uzyskamy jednolity kolor.
Gotowe farbki odkładamy i zawieszamy folie u nas na trzepaku:)Teraz czas na zabawę:)

Wpływ zabawy na dziecko:

  1. Rozwój emocjonalny – dziecko będące autorem obrazka, w mniejszym lub większym stopniu identyfikuje się ze swoim dziełem. Odnalezienie w nim cząstki samego siebie wiąże się z zaangażowaniem emocjonalnym.

 
2. Rozwój umysłowy – namalowany obrazek jest swego rodzaju świadectwem wiedzy jaką posiada dziecko. Przedstawia on bowiem rzeczy, które dziecko zna i rozumie.

 
3. Rozwój fizyczny - przejawia się w pracy twórczej dziecka poprzez zdolność do koordynacji wzrokowo - ruchowej, umiejętność kontrolowania ruchów ciała i ogólną zręcznością. Malowanie jest jedną z wielu czynności uzależnionych od sprawności motorycznej dziecka. Podobnie jak pisanie, sznurowanie butów czy zapięcie guzików wymaga zdolności manualnej, którą należy rozwijać poprzez ćwiczenia.

4. Rozwój percepcyjny – zanim dziecko coś namaluje, wcześniej musi to zaobserwować. To z kolei wpływa na jego spostrzegawczość i rozwija poczucie barwy, kształtu i przestrzeni.
 

5. Rozwój estetyczny - umiejętności manualne (rozwijane np. poprzez malowanie)  uwrażliwiają na piękno i harmonię w otoczeniu. Przyczyniają się do odczuwania pozytywnych doznań estetycznych.
 
6. Rozwój twórczości – proces tworzenia (w tym przypadku malowania) jest przejawem emocjonalnej niezależności, okazją do swobodnego odkrywania czegoś nowego, ale i eksperymentowania. Poprze zmalowanie dzieci rozwijają zdolności plastyczne oraz zaspakajają  swoją potrzebę twórczą.

Malowanie i rysowanie sprzyja rozwojowi dziecka, ale przede wszystkim stanowi dobrą zabawę dającą radość i zadowolenie. To z kolei przekłada się na wzmocnienie poczucia własnej wartości, której często dzieciom brakuje.Malować na foli można też bez pianki do golenia- wystarczą same farby i zabawa równie gwarantowana:) 

 Kolorowo i pięknie:) 


 Spróbujcie i dajcie znać czy się podobało ;)

7 komentarzy:

 1. Moje dzieci uwielbiają takie brudzące zabawy ;-) czas kupić stretch

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś robiłam podobną zabawę z dziećmi w ramach pracy, a nie pomyślałam, żeby pobawić się tak z własnym :) Dziękuję za przypomnienie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka zabawa jest najfajniejsza. Wielkie ,,płótno" do zamalowania

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne prace! Kto by pomyślał, że folię stretch można wykorzystać w tak kreatywny sposób. Z pewnością dzieci miały podczas malowania mnóstwo zabawy i radości. Zgadzam się również z opisanym przez Ciebie wpływem takiej zabawy na dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takiego sposobu to ja nie znałam.. Idealny

  OdpowiedzUsuń