czwartek, 2 sierpnia 2018

Gry Karciane - Trefl

Spędzanie wspólnego czasu z rodziną to u nas jedna z najważniejszych zasad panujących w domu. 
Bardzo lubimy razem bawić się, grać w gry planszowe,karciane,itp.
Ostatnio do naszego domu zawitały nowości Fabryki Kart Trefl - Kraków , a konkretnie trzy gry karciane :
1. Królestwo Zwierząt
2. Owady Polski
3. Car Cards

 Doskonałe karty do gry opracowane z myślą o najmłodszych graczach, opatrzone wizerunkami królewskich rodzin – lisów, zająców, sów oraz jeleni.W Królestwie Zwierząt potrzebna nam będzie odrobina szczęścia, dwie szczypty sprytu, ale najważniejsza jest ogromna beczka dobrego humoru. Na czas rozgrywek należy wprowadzić zakaz marudzenia :)
  Talia zawiera 55 kart przepięknie zilustrowanych przez Annę Trzcińską oraz broszurę z zasadami gier karcianych dla dzieci, a są to:
 
- Wieża strachów
- Staw
- Z góry do dołu
- Kuku
- Świnie
- Wojna
- Makao

Kilka z nich opiszę, a zacznę od Wojny

W tą grę chyba każdy z nas grał i wie o co chodzi ale przypomnę zasady :) 
Tasujemy i rozdajemy karty rewersem do góry - żeby żaden z graczy nie widział swoich kart.
Wszyscy gracze jednocześnie odsłaniają po jednej karcie - karty zbiera ten gracz , który odsłonił kartę o największej wartości. Chowa je pod spód swojego stosu. Jeśli dwóch graczy rzuciło karty o tej samej wartości - zaczyna się wojna :). Polega ona na położeniu na tej karcie drugiej tym razem rewersem do góry, a następnie trzeciej, która ma odsłoniętą wartość, wygrywa ten gracz którego karta ma wyższą wartość.
Na koniec gry zwycięzcą jest ten gracz, który zbierze wszystkie karty uczestników zabawy.
Kuku

Gracze otrzymują po trzy karty, jedynie osoba rozpoczynająca grę - czyli rozdający otrzymuje ich cztery. Zadanie jest proste - gracz, który ma cztery karty oddaje jedną z nich osobie po swojej lewej stronie. I tak rozpoczynamy rozgrywkę. Jeżeli do któregoś z graczy wróci karta, którą już miał w ręce może on ją wymienić na inną kartę odkładając ją pod spód talii, a następnie wziąć pierwsza z góry.
Osoba, która zbierze trzy karty o tej samej wartości lub kolorze i krzyknie kuku!!! wygrywa.
Gra kończy się kiedy wszystkie osoby poza jedną maja zebrane "Kuku". Przegrany musi odgadnąć jaki Kolor lub Figurę mają pozostali gracze i przy tym może zadać jedno pytani - "Figury czy kolory?". Jeśli nie zgadnie wyznaczana jest dla niego kara.

Kolejną grą karcianą, w którą w ostatnim czasie mieliśmy okazję zagrać była gra Fabryki Kart Trefl - Kraków "OWADY POLSKI".
 Z pewnością mogę powiedzieć, że dla fanów owadoznawstwa czy też studentów entomologii jest to gra z która nie będą się nudzić, a przy okazji mogą w prosty i szybki sposób sprawdzić swoją wiedzę  na temat owadów przed zbliżającym się kolokwium :-). Gdyż do gry dołączona jest broszura edukacyjna, w której opisane jest 55 różnych gatunków owadów występujących w Polsce. Poza broszurą edukacyjną do kart dołączone zostały zasady pięciu popularnych gier karcianych tj.
1. Kierki ( każdy kto używał bądź używa MS Windows na pewno miał z nią do czynienia :P ).
2. Makao ( i po makale :) ).
3. Wist.
4. Remik.
5. 66.


W ulotce oprócz zasad w/w gier znaleźć możemy informację na temat historii danej gry skąd pochodzi, z jakiego jest okresu i kiedy dotarła do Polski. Znajduję się tam także niewielki karciany słowniczek, w którym opisane są podstawowe nazwy ( talia, figury, blotki, joker, tasowanie;), starszeństwo kart, atut, lewa ), a także kolory karciane ( pik, kier, karo, trefl ).

Po wyjęciu z pudełka karty zapakowane są jeszcze standardowo w folię ochronną. Ilustrację zdobiące każdą kartę są wykonane ze starannością co tu dużo mówić karty są ładne;). Poza ilustracją na kartach znajduję się oczywiście nazwa każdego osobnika wraz z ich łacińskim odpowiednikiem, podam tutaj przykład owada którego każdy z nas zna od maleńkości - 
Czerwończyk nieparek ( Lycaena dispar )


oczywiście to był żart sytuacyjny;) chodziło mi o - Komara :/ (Culicidae).W naszym przypadku zagrać mogliśmy tylko z mężem, mówię tutaj o grach opisanych w zasadach gdyż dziewczynki jeszcze są za małe żeby je zrozumieć. Ograniczyły się one do przeglądnięcia wszystkich kart podczas którego pytały jak nazywa się ten motylek czy też jak to one mówiły robaczek:-).

Na zawartość opakowania składa się :
- talia 55 kart ( w tym 3 jokery - tutaj jest nim Szerszeń europejski - Vespa crabro )- broszura edukacyjna
- zasady 5 popularnych gier karcianych

3. Car Cards

  Ostatnia grę, którą chcą Wam opisać to Car Cards.
Gra karciana, której piękne ilustracje są dostosowane dla dzieci powyżej 4 roku życia. Gra jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci na długą i monotonną podróż samochodem bądź innym rodzajem lokomocji. Format gry jest idealnie dostosowany do każdego schowka samochodowego.
 
Zawartość pudełka :
 • 55 kart
 • Instrukcja
Celem gry jest pokazanie, kto jest bardziej spostrzegawczy - należy zebrać więcej "trójek" niż przeciwnik. Każda trójka to trzy karty z zauważonych w czasie jazdy obiektów.


Przebieg rozgrywki - u nas wybraliśmy wariant uproszczony, należy rozdać po pięć kart, a my graliśmy trzema bo małe rączki dziewczynek nie mieściły pięciu:) było im lepiej trzymać po trzy karty.
  Po rozdaniu kart dziewczynki miały za zadanie spojrzeć na trzymane w ręce karty i rozglądać się przez okno w poszukiwaniu obiektów. Po zauważeniu obiektu z którejkolwiek karty(pamiętamy, że karty są dwustronne) krzyczały mam:) i wskazywały szybko mijający obiekt. Następnie odkładały kartę na bok i to był punkt, dobierały kolejna ze stosu i kontynuowały poszukiwania. Rozgrywka kończyła się w chwili braku kart na stosie. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej punktów.
http://www.trefl.krakow.pl/ http://projektgrajmy.blogspot.com/

12 komentarzy:

 1. Super karcianki! I nawet tatuś ukazał się na zdjęciach - ogromne brawa (y) buziaki dla dziewczyn :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam już starsze dzieci, ale dziewczynki (7 i 11 lat) zawsze wybieraja jakieś kreatywne zabawy lub planszówki. Uwielbiamy też wspólne aktywności sportowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mas też zabawy kreatywne na pierwszym miejscu ale karty też lubimy😉

   Usuń
 3. Nie znam takiej wersji kart, ale prezentują się super :) Może gdy młody trochę podrośnie to sobie sprawimy takie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne. Ciężko byłoby wybrać jedne

  OdpowiedzUsuń