piątek, 21 grudnia 2018

Wartości zaklęte w opowieściach dla dzieci - Wydawnictwo Wilga i nowości książkowe

Jak rozmawiać z dziećmi o ważnych życiowych wartościach? Jak przekazać wzorce zachowań, nie używając wielkich słów? Warto skorzystać z mocy opowieści dla najmłodszych. 
Wydawnictwo Wilga wydało cztery historie dla dzieci, które chcą doskonalić samodzielne czytanie i przeżyć przygody z bohaterami, których nie sposób nie lubić. 
W każdej z tych książeczek pojawia się wyzwanie, z którym musi zmierzyć się nie tylko książkowa postać, ale także mały czytelnik. 
 Do naszej biblioteczki trafiły 3 z tej serii i teraz opowiemy Wam po krotce o nich:)To pięknie zilustrowana opowieść o dwóch dziewczynkach Lence i Luli.


 Choć każda z nich jest inna - Lula uwielbia koty, Lenka kocha psy. Lenka lubi rysować. Lula woli rozmawiać. Łączy je ogromna przyjaźń od maleństwa - urodziły się w tym samym dniu, a ich mamy poznały się właśnie w dniu urodzin dziewczynek.


Zawsze razem, wszędzie wspólnie ...ale pewnego dnia wszystko się zmienia.
Lula pożyczyła sobie od Lenki piórnik z kredkami, obiecała jej oddać na następny dzień jednak pośpiech z rana spowodował, że zapomniała go spakować do plecaka. Lence bardzo zależało na piórniku, gdyż miała tam kredki, którymi bardzo lubiła malować, a właśnie odbywał się konkurs plastyczny i miała jeszcze poprawić swoja pracę kredkami...pod wpływem emocji złości się na Lulę. Lula choć bardzo przeprasza i jest jej przykro nie może uspokoić przyjaciółki, która ze złości mówi bardzo przykre słowa i ich przyjaźń kończy się...

Lula przesiada się w inne miejsce w autobusie i od tego czasu dziewczynki nie rozmawiają ze sobą.
Ale czy więź przyjaźni można tak łatwo przerwać? Czy obie zrozumieją, że nie warto kłócić się i lepiej porozmawiać ze sobą szczerze?


Ta książka to bardzo dobry i ważny temat na rozmowę z dzieckiem o przyjaźni i jej nie raz ciężkich chwilach, które wystawiają ją na nie jedną próbę.
Ujmująca historia o dziewczęcej przyjaźni i o tym, jakie to piękne, gdy przyjaciele się różnią. Kolejna piękna opowieść o Yasmeen i jej niedźwiedziu Gwiazdce.
Dziewczynkę wychowywał wujek, który na nic jej nie pozwalał. Żyli w miasteczku otoczonym lasem i górami.


Yasmeen uwielbiała las, wspinaczki po drzewach - stamtąd widziała wszystko w odległości paru kilometrów. Jednak wujek nie pozwalał jej na to, tłumacząc że las i ludzie mieszkający w górach są źli...ale czy oby na pewno?

Pewnego razu dziewczynka wykradła się z domu i poszła na spacer do lasu w nocy. Tam napotkała małego głodnego i płaczącego niedźwiadka. Wzięła go do starej szopy z daleka od miasteczka i każdego dnia przynosiła mu jedzenie i spędzała z nim każdą wolną chwilę. Zrodziła się z tego ogromna przyjaźń.


 Dni mijały, a malutki niedźwiadek zmienił się w ogromnego niedźwiedzia...jednak Yasmeen nie bała się go, bo byli ze sobą związani ogromnym uczuciem.
Niestety pewnego dnia niedźwiedzia zobaczyła mieszkanka miasteczka i narobiła hałasu, burmistrz zarządził, że będą się chronić przed niedźwiedziem i innymi złymi ludźmi z lasu i gór, a żeby tak się stało wybudują potężny mur by nikt go nie przekroczył. 
Dziewczynka przerażona, że nie zobaczy już swojej Gwiazdki postanowiła iść z nim do miasta i wytłumaczyć, że on nie jest zły.
Jednak skończyło się to dla nich fatalnie ...zostali wypędzeni z miasteczka i musieli podążać przed siebie w poszukiwaniu domu.

Kogo napotkali i jak zakończyła się ta piękna historia o miłości do zwierząt?Tego dowiecie się z tej lirycznej, skłaniającej do myślenia książki o tym, że warto mieć otwarte serce!!!


Mała Króliczka nudzi się...jak to nie raz bywa dzieci mówią...mamo nudzi mi się pobaw się ze mną..., tak samo Króliczka nie wie co robić, prosi o pomoc mamę, rodzeństwo ale nikt nie ma czasu.

W końcu wychodzi z norki i idzie do Wielkiego Królika - dziadka by razem mogli odwiedzić jej przyjaciół Małego Krecika i Małego Jeżyka. Jednak oni już wyruszyli wcześnie rano na zbieranie ślimaków i robaków na kolację.

Mała Króliczka zasmuciła się..." z kim ja teraz będę się bawić?
Możesz mi pomóc - zaproponował Wielki Królik. "
Króliczka zdziwiła się, bo sądziła że Królik nic nie robi całymi dnami tylko ogrzewa się w słońcu...jednak myliła się i to bardzo...a dlaczego? 

Dziadek i Króliczka wędrują przez łąkę i las, odwiedzając sąsiadów, którzy okazuje się że potrzebują pomocy.

Mała Króliczka odkrywa bardzo ważną rzecz!!, że nawet najdrobniejsze gesty dobroci mogą zrobić wielka różnice i spowodować ogromna radość :)
"Wielki dzień Małej Króliczki" to wzruszająca opowieść o przyjaźni i bezinteresownym wspieraniu się.


Przyjaźń pomimo różnic, troska o innych, poszukiwanie porozumienia ponad podziałami, walka o to, co ważne – za pozornie prostymi historiami kryją się wartości, które warto uświadomić dzieciom!!!

Piękne ilustracje, proste teksty, wartościowe historie sprawiają, że to idealne książki dla uczniów, którzy opanowali samodzielne czytanie i rodziców, którzy poszukują dla nich mądrej lektury.Polecamy - my jesteśmy nimi zachwycone :) 


https://www.gwfoksal.pl/

45 komentarzy:

 1. Najbardziej zachęca mnie ta mała króliczka, w sumie nie wiem nawet czemu, może to ta minimalistyczna okładka?

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zestawienie ksiazek :) Dom na górze zdecydowanie moim faworytem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książeczki dla dzieci powinny zawsze zawierac jakieś przesłanie.Kształtujemy ich charakter. Czytając ,oczywiście codziennie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealny zestaw pod choinkę. Ta o króliczku wpadła mi w oko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie takich książek, z mądrym przesłaniem, poszukuję dla młodych czytelników, sama też chętnie do nich zaglądam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książeczki Wilga są bardzo ładne, zachęcające recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowita książeczka, a ilustracje są przepiękne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wprowadzenie w klimat świąteczny z pomocą książek - jestem za!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) te raczej nie są w klimacie świątecznym ale dobre na każdy czas:)

   Usuń
 9. Piękne książeczki! Na święta doskonałe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo wartościowe i piękne <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Mamy z tej serii Zaginioną Księgarnię i podbiła nasze serca

  OdpowiedzUsuń
 12. Święta to doskonały czas, by nadrobić codzienne zabieganie i brak czasu dla dzieci. Czytanie bajek to doskonale spędzony czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i nie tylko świeta, codziennie powinniśmy czytac dzieciom

   Usuń
 13. Wspólne czytanie to świetny pomysł aby spędzić razem czas

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne historie, uwielbiam takie edukacyjne opowiadania. Zwłaszcza ta pierwsza przypadła mi do gustu. A i rodzice mogą z nich coś wynieść, lub przypomnieć sobie co jest w życiu tak naprawdę ważne. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super, że poruszając temat książek dla dzieci przytoczyłaś parę informacji na ich temat i pozwoliłaś nam czytelnikom faktycznie zrozumieć swój wybór. To zdecydowanie książki, które mają głębokie przesłanie i nawet jeśli dzieci o tym nie wiedzą, to w dobry sposób te historie oddziaływują na nie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam to jak Wilga pięknie wydaje książki ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne ksiazecZki.
  Żadnej z nich nie znamy, ale jestem pewna, że by nam się spodobały.

  OdpowiedzUsuń
 18. Najchętniej przeczytałabym o przyjaciółce i króliczkach. I ta piękna grafika!

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie znamy żadnej ale ta o króliczku skradla moje serce

  OdpowiedzUsuń
 20. Też jestem za kroliczkiem :) Ale wszystkie 3 maja swój urok i wartość :).

  OdpowiedzUsuń