sobota, 16 lutego 2019

"Skarpetki", "Patataj" od Granna

Dziś mamy do pokazania bardzo fajne gry karciane od Grann-y .
Szczerze - myślałam, że dzięki tej pierwszej grze dziewczynki, a zwłaszcza starsza - Natalka w końcu przestanie rozrzucać wszędzie skarpetki. Jak na razie nic nie wskórałam, ale przynajmniej teraz wiedzą jak trudno nie raz jest odszukać pary:)Skarpetki to nieskomplikowana gra karciana, której celem jest jak najszybsze dobranie skarpet do otrzymanej postaci. Na jednostronnych kartach znajdziemy skarpetki różniące się:

- wzorem, który idealnie pasuje do różnych wzorów na strojach postaci,
- kolorem pięt, mamy do wyboru żółte, czerwone, zielone, niebieskie, fioletowe, pomarańczowe
- układem, czyli prawa i lewa skarpetka.

Postacie przedstawione na kratach dwustronnych dziewczynka/chłopiec reprezentują 6 różnych kultur. Każda postać ubrana jest w charakterystyczne dla swojej narodowości strój i dodatki.
 

Co znajdziemy w pudełku? :)
 - 60 kart skarpetek(30 par)
-  6 dwustronnych kart postaci chłopca i dziewczynki
-  instrukcja
 - gratis gra karciana Piotruś

Wariant podstawowy gry polega na jak najszybszym znalezieniu 4 par skarpet pasujących wzorem do wylosowanej wcześniej postaci.

Ten kto pierwsze ułoży 4 pary zdobywa 1 punkt. My graliśmy do 5 punktów i Natalka wygrała całą tą rozgrywkę:) 
Gramy tylko jedna ręką - druga odpoczywa i tu u nas powiem szczerze na początku był problem bo obie rączki od razu szły w ruch u młodszej córci:)
  
Na końcu rundy pierwszej czyli wariantu podstawowego wszystkie skarpetki zbieramy, mieszamy i układamy odkryte na środku stołu. 
 Jesteśmy gotowi na rundę drugą.
Tu zasady są nieco inne jeśli chodzi o poszukiwanie par.
 Szukamy teraz innych wzorów niż te co ma nasza wylosowana postać. To nie wszystko bo dodatkowo jeszcze skarpety muszą różnić się kolorem pięty.W zestawie znajduje się również gra Skarpetkowy Piotruś.
Zanim zaczniemy grę do 24 kart dodajemy 1 losowo wybrana kartę skarpetki. Jest ona naszym Skarpetkowym Piotrusiem. Celem gry jest kompletowanie i wykładanie kart - w taki sposób by nie pozostać z kartą Skarpetkowego Piotrusia.Na początku rozgrywki gracze wykładają na stół pary - jeśli mają już pary, następnie osoba, która ma najwięcej kart zaczyna, a w zasadzie to kolejna osoba losuje od niej z tali jedną wybrana kartę i tak wkoło. Tym razem wygrała Paulinka:)


 Proste zasady sprawiają, że bez problemu mogą w nią grać najmłodsze dzieci. Z pomocą zestawu kart można również rozegrać klasyczną grę memory. Dziecko może również dobierać samodzielnie karty i w ten sposób miło spędzać czas. Gra ćwiczy koncentrację, spostrzegawczości, refleks oraz rozwija umiejętności poznawcze. Przedstawione postacie pochodzą z różnych krańców świata i reprezentują odmienne kultury i narodowości. Warto dłużej przyjrzeć się kartom z postaciami i odszukać charakterystyczne elementy dla danego regionu. Gra może być idealnym pretekstem do rozmów z dziećmi o różnorodności ludzi oraz podróżach po świecie. 

Gra odpowiednia dla dzieci powyżej 4 roku życia
 Autor gry : Daria Ermakova
Ilustracje: Masha SergeevaDrugą również karcianą grą i również prostą idealną już od 4 roku życia jest "Patataj"W pudełku znajdziemy 27 różnokolorowych kart kucyków, 34 karty ogrodzenia (używamy do stworzenia ogrodzenia), 5 kart podkowy (to magiczne karty pozwalające do niszczenia kart ogrodzenia), 9 kart sianka (to pyszne pożywienie dla kucyków) oraz instrukcję:)

Jest to gra kooperacyjna czyli uczy jak współpracować i komunikować się w grupie, by osiągnąć wspólny sukces. 
Powiem Wam u nas to strzał w 10!!! a dlaczego? 
Sami zobaczycie po zdjęciach i relacji:)
Pierwszy raz bez kłótni w radości i współpracy dziewczynki zagrały razem z nami.
Ale od początku:)


Celem gry jest wspólne wypełnienie wybiegu kolorowymi kartami kucyków, zanim zostanie on zamknięty przy pomocy kart ogrodzenia.Tasujemy karty i rozdajemy je tzn. po 5 kart przy rozgrywce 2,3 lub 4 osobowej , po 4 karty gdy gra więcej osób .
Gracze wspólnie starają się wypełnić kolejne cele, aby zaprowadzić kucyki na wybieg. W trakcie rozgrywki możemy  wspólnie dyskutować o kolejnych ruchach i opracowywać strategie by wygrać:)

Gra kończy się :
- wygraną, gdy karty kucyków oraz karty sianka wypełnią wybieg, zanim ten zostanie zamknięty kartami ogrodzenia.
- przegrana, gdy wybieg zostanie otoczony kartami ogrodzenia,  ale w środku dalej są puste pola.Jak gramy?
Gramy po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Osoba zaczynająca najpierw wykłada wszystkie karty ogrodzenia  jakie ma w swojej talii, następnie wykonuje jedną czynność:

- jeśli ma 3 kucyki posiadające przynajmniej jedną wspólna cechę (kolor, umaszczenie, grzywę lub kocyk). Jeśli gracz nie ma 3 takich samych , może zapytać pozostałych graczy czy maja potrzebną mu kartę.Otrzymana w ten sposób karta musi być od razu wyłożona. Nie przechowujemy jej.

- wykłada jedną kartę sianka na wybieg dokładając ją do układu,
lub wkłada jedną kartę podkowy, układając ją na 2 karty ogrodzenia - wtedy należy zawołać Bam!!! i ogrodzenie zostaje zniszczone - usuwamy 2 karty ogrodzenia, na której leży karta podkowy.Na koniec swojej tury dobieramy karty, tak by odpowiadały liczbie kart początkowych ( 4 lub 5 w zależności od liczby graczy ).
Kolejny gracz rozpoczyna swoja turę.
U nas pierwsza tura zakończyła się niestety przegrana ale...w końcu raz udało się wygrać:)Memo - to dodatkowa gra dołączona do zestawu 
Tasujemy karty i układamy obrazkami do dołu. Następnie szukamy par.

 Paulinka zdecydowanie ograła nas na całej linii :) 


  Polecamy:)


http://www.granna.pl/


http://projektgrajmy.blogspot.com/

29 komentarzy:

 1. Jako początkująca blogerka zapraszam do mnie https://uwielbiamytestowanie.blogspot.com/. Pierwsza recenzja właśnie się odbyła. Jakiego produktu? Sama zobacz... Pozdrawiam serdecznie! Wkrótce pierwszy konkurs:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne gry, moje córki byłyby zachwycone tymi kolorowymi skarpetkami :) Znamy i lubimy produkty od Granna i mamy kilka w swoich zbiorach. U nas od zawsze sprawdzają się gry typu memory :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla dzieciaków to na pewno super zabawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Te gry wyglądają naprawdę ciekawie. Muszą sprawiać dzieciom ogromną radość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Granna ma wyjątkowo fajne gry. Skarpetki to coś co bardzo mnie zaciekawiło. Na pewno kiedyś kupię ją trzylatkom na prezent urodzinowy w żłobku😉

  OdpowiedzUsuń
 6. Mamy grę ze skarpetkami i dzieci ją bardzo lubią

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna zabawa :) Super, że tak bawisz sie z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oo,ciekawe gry :) te że skarpetkami muszę zakupić dla synka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Obie bardzo fajne i myśle ze by się spodobały mojej pieciolatce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pięciolatka juz spokojnie da sobie radę z obiema ;0

   Usuń
 10. Świetna zabawa dla kilkulatków :) My wczoraj spędziliśmy kilka godzin na węgierskiej planszówce ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo spodobały mi się skarpetki :) Myślę, że nawet z młodszym dzieckiem da się w to fajnie zagrać. Może nie do końca zgodnie z zasadami, ale za to będzie dużo zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasady sa po to by je łamać:0 my tez gramy nie raz inaczej:)

   Usuń
 12. Mamy obie i zdecydowanie bardziej dzieciakom spodobała się Patataj... W grze Skarpetki zaś uwielbiamy memo - szczególnie że starszymi członkami rodziny 😜

  OdpowiedzUsuń
 13. Skarpetki, które są do pary są jedynie w występują w tej grze. W prawdziwym życiu - bez szans.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ile znakomitych gier! Skarpetki są świetne. Od Grammy jeszcze nic nie mamy. Muszę się bliżej przyjrzeć ich grom 🙂

  OdpowiedzUsuń