wtorek, 19 lutego 2019

"Książkożercy" - trzypoziomowa seria książeczek dla dzieci uczących sie czytać od Wygadnictwa Wilga

Nasza starsza córka Natalka jest obecnie na etapie nauki czytania. Szukając jej książeczek, które zachęca ja do samodzielnego czytania natrafiłam na Wydawnictwo Wilga, które wydało nowość w sam raz dla nas:)Rozpalenie w dziecku miłości do czytania to marzenie wielu rodziców , nie tylko tych którzy są molami książkowymi (sama zaczęłam przygodę z książkami a właściwie z bajkami odkąd  urodziły się dziewczyny i codziennie im czytałam bajki - teraz dnia bez książki nie uznaję:))
Jak bez stresu i z przyjemnością wprowadzić maluchy w świat książek? Jak sprawić by stały się Książkożercami? Wystarczy podsunąć im odpowiednio przygotowane lektury. 

 Wydawnictwo Wilga dla dzieci uczących się czytać przygotowało trzypoziomową serię książeczek, która będzie wsparciem w twórczej nauce czytania. „Książkożercy” pomogą małym uczniom wejść w świat liter, słów i zdań, zgodnie z poziomem zaawansowania. Cała seria została przygotowana pod opieką metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jak sama nazwa mówi w każdej z książeczek mamy odpowiedni poziom tzn.A B C .Poziom A jest odpowiedni dla Książkogryzaków, czyli maluchów dopiero rozpoczynających przygodę z nauką czytania. Książeczki na tym poziomie zawierają historyjki idealne do pierwszych prób samodzielnego czytania. Idealne dla naszej Natalki i jak sami widzicie z jakim skupieniem czyta swoja pierwsza książeczkę:)

 Składają się one z prostych słów z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. W tekstach przeważają zdania pojedyncze i na każdej stronie występuje jedno zdanie. 
W tej książce poznajemy Jacka, który dostał na urodziny konsole gier wideo. Chłopak  zafascynowany grą i bierze wszędzie  ja ze sobą. Pewnego dnia  jedzie nad wodę wraz z mama i bratem Bartkiem i tam spotyka go przygoda..ale jaka?  Natalka już wie;)


Poziom B to wyzwanie dla Książkołasuchów. Książki oznaczone tą literą zawierają słowniczek trudniejszych wyrazów. Na tym etapie w tekstach wprowadzane są poszczególne wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi w zakresie dopasowanym do poziomu dziecka. Historie są opowiadane przy użyciu zdań pojedynczych oraz złożonych. Na każdej stronie mały czytelnik znajdzie od dwóch do czterech zdań. 
 Tutaj pomagałam Natalce w czytaniu, ale słuchała dokładnie , gdyż końcowy test zdała idealnie;)
Jeśli lubicie bawić się w detektywów to to opowiadanie z pewnością spodoba się Wam:) ale o czym ono jest?.. nie zdradzimy:)


 Poziom C czeka na najbardziej zaawansowanych w sztuce czytania, czyli na Książkożerców. W tych książeczkach dzieci również mają do dyspozycji słowniczek trudnych wyrazów. W tekstach użyte są wszystkie wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi. Książkożercy mogą podczas lektury zmierzyć się z dłuższymi zdaniami oraz trudnymi ortograficznie wyrazami.


Ta książeczka jeszcze musi na samodzielne czytanie Natalki poczekać ale powiem  w skrócie o czym jest:)


Zuzia jest 6 latka, która ma starszego brata Filipa i jak to młodsza  ( coś o tym wiem:) ) nie raz chciałaby być starszą. Dziewczynce bardzo podoba się kurtka - Bomberka  brata. 

Pewnego dnia wstaje wcześnie rano...korzystając, że Filip śpi ubiera kurtkę i przegląda się w lustrze. Niestety słysząc że brat wstaje chowa szybko ją do szafki i niechcący w tym momencie odczepia się od jej suwaka brelok.


 Jak to się zakończy? czy Zuzia przyzna się do tego, co się stało? jak zareaguje na to jej starszy brat? Zabawne opowiadaniem pełne zwrotów akcji . Polecamy:)

https://www.gwfoksal.pl/

19 komentarzy:

 1. Cudowne ilustracje, ciekawy pomysł, warto poświecić tym książkom trochę uwagi ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się- zwłaszcza że jest bardzo fajny podział na etapy nauki dla dziecka

   Usuń
 2. Mamy tę książeczki! Podoba mi się, że seria jest klasyfikowana i skierowana dla czytelników na różnym poziomie samodzielnego czytania. Ilustracje są również bardzo ładne. :) Dla Tosiaczka jest na nie jeszcze za wcześnie, ale będzie na zaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja biorę udział w wyzwaniu czytelniczym, aby przeczytać 52 w tym roku, a jako dziecko czytanie było dla mnie najgorszą rzeczą na świecie. To, że dziecko teraz czyta lub nie - o niczym nie świadczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie umiarkowana radość u starszego z książek i euforia u średniej. Młodsza... ciężko powiedzieć. Ale warto samemu pokazywać, że czytanie nie jest za karę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna seria. Naprawdę może zachęcać do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko, co pomaga w nauce czytania, obecnie jest u nas mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie, że powstają takie publikacje! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę A sprezentuję swojemu synowi :) dzięki za podpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak widzę każde dziecko chwyta za poziom "A" zaczyna "B" i przymierza się do "C"

  OdpowiedzUsuń