piątek, 1 lutego 2019

Skarpeta Chochlika - Alexander

W ostatnim czasie trafiła do nas "Skarpeta Chochlika" gra planszowa od Z.P. "Alexander". Jest to śmieszna, prosta gra pobudzająca do logicznego myślenia, ale również wymagająca refleksu. Chochlik i jego skarpeta :) to humor, spryt i emocjonująca rywalizacja w jednym czyli wszystko, co w grach najlepsze.


Zawartość pudełka z grą :
1. Plansze - Szafy - 4 szt.
2. Kartoniki ubrań - 96 szt.
3. Talia kart :
- karty "Zabierz Ubranie" - 16 szt.
- karty "Dobierz Ubranie" - 7 szt.
- karty "Nagroda za dbałość" - 7 szt.
- karta "Śmierdząca Skarpeta" - 1 szt.
- karty "Sprzątaj dalej przyjacielu" - 24 szt.
4. Instrukcja.

Gra przeznaczona jest dla 2 - 4 osób, a rekomendowany wiek : od 8 lat - u nas niestety nie było to wykonalne oczywiście jeśli chodzi o dziewczynki bo mają odpowiednio 3 i 6 lat - ale i tak daliśmy radę :) trochę uprościliśmy rozgrywkę ale później napiszę jak to u nas wyglądało najpierw napiszę parę słów o grze i jej przebiegu.

W całej grze chodzi o to, żeby wkładać swoje ubrania do pustej szafy.
 Naszym zadaniem jest ułożenie obok siebie 3 lub więcej ubrań, które pasują do siebie kolorem lub rodzajem. Musimy jednak uważać na złośliwego chochlika, który chowa się gdzieś w pokoju. I co gorsza jeżeli podrzuci nam do szafy śmierdzącą skarpetę :) to musimy szybko ją wyrzucić, inaczej cały nasz trud pójdzie na marne i gra się zakończy;)

Przygotowanie gry :
Z talii wyciągamy kartę "Śmierdząca Skarpeta". Dzielimy pozostałe karty mniej-więcej na dwie połowy. "Śmierdzącą Skarpetę" umieszczamy w jednej z nich, następnie ją tasujemy i kładziemy na stole, tasujemy drugą połowę i kładziemy na niej ( w ten sposób "Śmierdząca Skarpeta" pojawi się nie wcześniej niż w połowie gry ). Kartoniki z ubraniami mieszamy i kładziemy obrazkiem do dołu na środku stołu. Każdy gracz otrzymuje Planszę - Szafę i kładzie przed sobą. Następnie wybiera ze stołu 2 kartoniki przedstawiające ubrania i trzyma je w dłoni ( my położyliśmy na stole :P - taka innowacja :) ), nie pokazując ich przeciwnikom. Do gry przyda się kartka i długopis do zapisywania wyników.
Cel gry :
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów za ułożenie obok siebie ubrań w tym samym kolorze lub tego samego rodzaju zgodnie ze schematami określonymi w instrukcji dołączonej do gry.

Przebieg gry :
Podzielony jest na dwie Fazy.

Faza 1. Przez 3 pierwsze rundy gra przebiega w uproszczonej formie, aż w "szafie" każdego gracza znajdzie się kilka ubrań.
Rozpoczyna najmłodszy gracz, dobierając kartonik z ubraniem. Ma teraz na ręku 3 ubrania. Jedno z nich układa w swojej "szafie". To kończy jego ruch w tej turze. Kolejni gracze wykonują ruch zgodnie z ruchem wskazówek zegara i robią to samo.
Jeżeli ubrania, które gracz trzyma na ręku, nie pasują kolorystycznie ani rodzajowo do tych, które już znajdują się w "szafie", może je położyć gdziekolwiek, jednak w każdej rundzie musi dołożyć do swojej "szafy" chociaż jeden kartonik z ubraniem.
Uwaga : Po ułożeniu ubrań w szafie nie można ich przesuwać w inne miejsce.

Faza 2. Po 3 rundach, kiedy w "szafach" graczy znajdują się co najmniej po 3 ubrania, następuje Faza 2. Turę zaczyna ten sam gracz, który zaczynał Fazę 1, ciągnąc jedną kartę z talii i natychmiast kładąc ją między zawodnikami, tak, żeby wszyscy gracze jednocześnie zobaczyli, co przedstawia. Jeżeli jest to karta "Sprzątaj dalej przyjacielu", odkłada ją na kupkę z wykorzystanymi kartami. Jeżeli wylosuje kartę z obrazkiem, wówczas postępuje zgodnie ze wskazaniem karty, tak jak w zawartej instrukcji.
( Instrukcja jest napisana bardzo czytelnie więc nie będę zawierała tutaj tych informacji ).

Jeżeli zareagujesz nieprawidłowo i nakryjesz dłonią kartę, której nie należy zakrywać, np. "Sprzątaj dalej, przyjacielu", wówczas za karę tracisz jedną kolejkę dobierania kartonika, nie możesz również dokładać kartoników trzymanych w dłoni. Możesz jednak nadal przykrywać karty.

Dodatkowe ubrania :
Od początku gry dysponujesz dodatkowymi 2 ubraniami. Możesz je wykorzystać w dowolnym momencie gry, dokładając do podobnych ubrań, ale tylko jedno na raz. ( W jednej rundzie możesz dołożyć nie więcej niż 2 ubrania.) Po wykorzystaniu ubrania z ręki nie dobierasz kolejnego w jego miejsce - na ręce pozostaje o 1 ubranie mniej, a ty masz mniejszy wybór w przyszłych rundach.Punktacja :
Punkty liczy się po zakończeniu gry, w następujący sposób : za ułożenie grupy trzech ubrań w takim samym kolorze lub rodzaju zawodnik otrzymuje 1 punkt, za każde dodatkowe ubranie dostaje 1 punkt więcej i tak dalej .
Żeby gracz mógł otrzymać punkty, obok siebie muszą się znaleźć dokładnie takie same ubrania ( np. 5x spodnie ) lub taki sam kolor ( np. 4x biały ).

Zakończenie gry :
Gra może się skończyć na 3 sposoby, w zależności, co nastąpi najpierw :
- Jeżeli jeden z zawodników wylosuje kartę "Śmierdząca Skarpeta". Wylosowanie tej karty zawsze kończy grę.
- Jeżeli skończy się liczba "ubrań" - kartoników do układania na planszy.
- Kiedy pierwszy zawodnik zapełni swoją planszę.

Wygrywa ten gracz, który zdobył najwięcej punktów, pod warunkiem, że w wariancie dla 3 lub 4 osób nie był ostatnim graczem, który zakrył kartę "Skarpeta".

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasza przygoda z grą cały czas jest ekscytująca ale zarazem trochę chaotyczna :) ze względu na to, że dziewczynki, a zwłaszcza jedna z nich nie są jeszcze w wieku, który przewidziany jest jako odpowiedni do gry. Paulinka jeszcze nie bardzo rozumie to, że aby zdobyć punkty w grze trzeba stosować się do określonych wzorów z punktacji - dla niej frajdą jest już samo to, że układa sobie ubranka w "szafie":). Trzeba też zrozumieć to, że mamy dodatkowe ubrania na ręce ale wiadomo praktyka czyni mistrza i Natalka już to ogarnia, że tak powiem;)
Aaaa i jeszcze jedno my zagraliśmy w trochę uproszczoną wersję tzn. taką w której wykluczyliśmy refleks :P czyli zakrywanie kart - spróbowaliśmy raz ale było za dużo krzyku o to, że np. mama była przed Natalką albo Natalka przed Paulinką itd.
Poza tym wszystko było już ok;)


Zachęcamy każdego z Was do wypróbowania tej gry, gdyż jest w niej duży potencjał, a jeśli lubicie grać w gry planszowe w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi to na pewno będziecie zadowoleni z tej pozycji. Logika, humor, refleks i pozytywne emocje "Śmierdząca Skarpeta" ma to wszystko :D

Polecamy !!!http://projektgrajmy.blogspot.com/


33 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tej grze a wygląda na świetną. U Was zawsze jest coś ciekawego :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. I takie gry lubimy :) Już sam tytuł zachęca!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, nie ma nic lepszego niż rodzinne spędzanie czasu przy planszówkach. Moja 2,5 latka właśnie odkrywa pierwsze gry i jest nimi zafascynowana!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację - ten czas wspólny łączy rodzinę ale i pozwala poznawać się bliżej

   Usuń
 4. Super! Widać, ze się dziewczynkom podoba :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomysł idealna propozycja na zabawę w ferie

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubimy z dziećmi gry planszowe, o tej jeszcze nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy tę grę. Już dawno po nią nie sięgaliśmy. Może dziś w nią zagramy? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gra musi być ciekawa. Niestety testować gry będę dopiero jak Pchła podrośnie. Teraz muszą wystarczyć mi skrable.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię ich gry.

  www.natalia-i-jej-świat.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Alexander ma świetne gry. Każda z nich to szansa na dobrą zabawę z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale świetna! Dzięki za recenzję! Poszukamy jej w sklepach!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo sympatyczna gra dla dzieci. Z Aleksandra mam kilka fajnych gier dla Jasia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My bardzo lubimy wszystkie gry z tej firmy- przyjazne dziecku

   Usuń
 13. Bardzo fajna gra naszego ulubionego wydawnictwa z grami :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzieci zadowolone, to najważniejsze. Uwielbiam gry planszowe bo dają możliwość zrobienie czegoś razem z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 15. o rewelacja! zreszta super pomysł na rodzinne popołudnie! klaudia j

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znamy jej, a zapowiada się naprawdę ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 17. Kolejna świetna gra od Alexandra, my mamy w domu i ich kilka oprócz Skarpetki Chochlika posiadamy Rach Ciach, Gorącego Zimnika i E-motionz przy wszystkich grach dzieciaki się świetnie bawią. Uczą się przy tym nowych słówek i refleksu. Najwięcej śmiechu jest przy chochliku.. Nikt nie chce wylosować karty śmierdząca skarpeta, bo od razu gra się kończy i zawodnik przegrywa.

  OdpowiedzUsuń