niedziela, 11 listopada 2018

Morus - pies ratownik wodny - Wydawnictwo Zielona Sowa

"Morus - pies ratownik wodny" Wydawnictwa Zielona Sowa to kolejna część z serii Psów na medal. Na tą serię składają się wyjątkowe książki przedstawiające historię niezwykłych czworonogów, o których można powiedzieć, że są psami na medal! Ratują ludzi zasypanych przez lawinę, opiekują się starszymi osobami - tą książkę opisywałam wcześniej tutaj, są przewodnikami osób niewidomych, pracują w GOPR, WOPR lub dla policji, na lotniskach oraz uczestniczą w terapiach chorych dzieci.Dziś przedstawiamy Morusa mieszkającego w Gdyni, wraz ze swoja przewodniczka Justyną pracuje jako ratownik w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. 


Morus jest nowofundlandem, dużym czarnym psem, który świetnie czuje się w wodzie. Ma grubą sierść, która chroni go przed chłodem, a jego palce połączone są błoną ułatwiającą pływanie.
Morus i Justyna aby być w dobrej formie przez cały rok ćwiczą i trenują - biegają rano brzegiem morza. Podczas roku szkolnego odwiedzają szkoły i przedszkola, pani Justyna opowiada dzieciom jak należy zachowywać się nad woda, a Morus pokazuje swoje ratunkowe szelki.W wakacje razem z ratownikami WOPR-u Morus i pani Justyna czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się ludzi.
Nadeszło lato, a wraz z nim cieplejsze słoneczne dni, które zachęcają ludzi do kąpieli. 


Zosia i Darek - bliźniaki, obserwują treningi ratowników z psami na molu - pozorowaną akcję ratunkową jak i umiejętności psów.

W pewnym momencie kilkaset metrów od brzegu pojawia się motorówka ciągnąca dmuchanego banana, na którym siedzą trzy dziewczynki. Łódka płynie slalomem, słychać śmiechy, piski i krzyki dzieci - nagle banan przechyla się i dziewczynki spadają do morza. Mają one na sobie kamizelki ratunkowe i utrzymują się na powierzchni, ale najmłodsza  najprawdopodobniej zachłysnęła się wodą i zaczęła wymachiwać rękami.
Czuwający na plaży Morus natychmiast zareagował, kiedy od swej przewodniczki usłyszał komendę : Skacz!, rzucił się do wody i popłynął w kierunku dziewczynki.


Czy Morusowi uda się uratować dziewczynkę?
Tego dowiecie się czytając książkę do końca:)
 Ta bajka jest świetnym opowiadaniem, które uczy i ostrzega dzieci jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą woda i jak trzeba na nią uważać, podstawą jest to żeby być w niej zawsze czujnym, a także pokazuje, że pies jak zawsze okazuje się być najlepszym przyjacielem człowieka i niezastąpionym partnerem w niesieniu pomocy innym.


Książka dla dzieci 6+ 
Polecamy:)
http://www.zielonasowa.pl/
 

20 komentarzy:

 1. Uwielbiam to wydawnictwo, musze zerknac na ich nowosci

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiamy książki w raz z moją 5latką :) Więc chętnie poszerzymy biblioteczkę o tak ciekawe propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka ma dwa lata, więc teoretycznie to nie jest książka z jej kategorii wiekowej, ale i tak wiem, że by się jej spodobała! Helen jest wielką fanką takich psich historii, książkę by pokochała, zwłaszcza gdybyśmy troszkę całość skracali i bardziej opowiadali, niż czytali... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. młodsze dzieci jeszcze nie potrafią skupić się na dłuższych opowiadaniach ale czym starsze - wszystko zmienia się:)

   Usuń
 4. Bardzo lubię książki dla dzieci z tego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Seria o psach ratownikach jest super - łączy w sobie ciekawą historię i i naukę odpowiedniego zachowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, uczy tez podstaw np. co to jest WOPR czy GOPR

   Usuń
 6. To mi przypomniało, że jak byłam mała, to "Morus" to było bardzo popularne imię dla psa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) oo nie wiedziałam, u nas pierwszy raz słyszeliśmy:)

   Usuń
 7. Wydawnictwo znam, książeczki - niestety nie. Bardzo lubię takie opowiadania i historię, w których bohaterami są zwierzęta.Szata graficzna jest bardzo ładna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielona Sowa ma pełno wspaniałych ciekawych i mądrych książek o zwierzętach:)

   Usuń
 8. Bardzo zaciekawiły mnie te książeczki
  Idealne dla mojej chrzesniaczki

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem na bieżąco ostatnio z tym wydawnictwem, czad nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa opowieść i bardzo podoba mi się grafika. Znajdzie miejsce na naszej półce

  OdpowiedzUsuń