czwartek, 15 listopada 2018

Psotne słówka - nowość Wydawnictwa Adamigo

Ostatnio spędziłam trochę czasu na poszukiwaniu dla Natalki czegoś co pomoże jej w nauce wymowy ciężkich (dla niej) głosek - oczywiście w formie zabawy, żeby szybko się nie znudziła:) i po jakimś czasie natrafiłam na nowość wydaną przez  Adamigo - gry logopedyczne -
Psotne słówka jest to seria składająca się z dwóch części : 
1. Psotne słówka - głoski szumiące. 
2. Psotne słówka - głoski ciszące.
 Seria gier PSOTNE SŁÓWKA przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą doskonalić prawidłową wymowę trudnych głosek. Psotne polskie słowa często sprawiają najmłodszym wiele trudności. Dzięki grze ćwiczenia logopedyczne staną się przyjemnością. Idealne dla Natalki pomyślałam i nie myliłam się 😀, zresztą sami zobaczcie o co w nich chodzi i jak fajnie obie dziewczynki dawały sobie radę (Paulinka ma 3,5 roku z małą  pomocą taty dawała sobie radę).
 Zestaw zawiera:
• 56 kart
• 36 tafelków
• 4 dwustronne plansze
• instrukcję

Warianty gry:

1 - Bystre oczko logopedyczne.
  
Zaczynamy grę od ułożenia wszystkich plansz razem na stole - tworzymy jedna dużą planszę do gry. Obok planszy kładziemy karty w stosie rewersem do góry.


Prowadzący grę czyli tutaj ja:) odsłaniam pierwszą kartę ze stosu i pokazuję dziewczynkom - kładę na boku.
Kto pierwszy odnajdzie ilustrację z karty na planszy zgłasza się i wymawia głośno wyraz z karty. Proponuje tak jak u nas to zrobiłam - najpierw wszystkie wyrazy przeczytać i powtórzyć z dziećmi w celu zapoznania się z nimi.
  W nagrodę gracz zabiera kartę z ilustracją i kładzie przed sobą. Następnie odsłaniam kolejna kartę i znów dzieci szukają ilustracji na planszy, a następnie zgłasza się to które znalazło obrazek.
Gra toczy się do momentu, aż wszystkie ilustracje zostaną odnalezione. Wygrywa ten gracz, który zdobył najwięcej kart.

2 - Skojarzenia.

Gra ma podobny przebieg jak Bystre Oczko. Tak samo rozkładamy plansze, gracze kolejno losują po jednej karcie i opisują co widzą na obrazku, dodatkowo nie mogą użyć nazwy przedmiotu z obrazka - muszą opisać innymi słowami to co widzą na karcie.


 Osoba, która jako pierwsza odgadnie, co jest na obrazku i odszuka go na planszy - otrzyma kartę. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej kart.
Cały czas podczas zabaw zwracamy dziecku uwagę na wyraźną wymowę głosek!!!

3 - Bingo Logopedyczne.

Każdy z graczy wybiera jedna planszę (gdy w grze bierze udział dwóch graczy tak jak u nas, każdy dostaje po dwie plansze). Układa je przed sobą stroną oznaczoną napisem BINGO do góry.


Wszystkie tafelki z obrazkami wkładamy do pudełka . W tej zabawie nie będą potrzebne karty - odkładamy je na bok.
 Prowadzący grę losuje jeden tafelek z pudełka i pokazuje go wszystkim graczom. 
 


Gracz, który ma na swojej planszy tą ilustrację co wylosował prowadzący, zgłasza się i wymawia głośno nazwę przedmiotu z ilustracji.
 Odbiera tafelek i przykrywa nim odpowiedni kwadrat na swojej planszy. Wygrywa ten, kto pierwszy zapełni całą planszę. Wówczas gracz woła "Bingo" i tym samym kończy grę.


4 - Memory Adamigo.

Każdy z graczy wybiera sobie jedna plansze i kładzie ją przed sobą - stroną oznaczoną napisem Bingo do góry. Wszystkie tafelki układa się w 6 rzędach obrazkami do dołu, tak oby wszyscy gracze mieli do nich dobry dostęp.


Zaczyna najmłodszy gracz, który odsłania jeden mały kartonik i sprawdza, czy obrazek na nim przedstawiony znajduje się także na planszy, którą ma przed sobą. Jeśli tak - pokazuje w którym miejscu jest i wypowiada głośnio jego nazwę.
Gracz zabiera tafelek i układa go na planszy przykrywając ten sam obrazek. Jeśli obrazek nie pasuje odkłada go w to samo miejsce, a pozostali gracze starają się zapamiętać jego położenie.

 
Kolejni gracze postępują tak samo. Podczas swojej kolejki gracze mogą odsłonić tylko jeden tafelek. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zgromadzi komplet 9 obrazków i przykryje tafelkami wszystkie obrazki ze swojej planszy.

Warianty gry i zasady są identyczne jak w poprzedniej grze więc nie będę znów ich opisywać tylko pokaże jak się bawiłyśmy;)
Dodatkowo wariant pierwszy czyli Bystre oczko logopedyczne można połączyć z planszami dodatkowymi z innego zestawu z serii Psotne słówka np. głoski ciszące. Taka plansza składa się wówczas z 8 elementów.   
Gry przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat jednak jak sami widzicie z pomocą osoby starszej młodsza da sobie radę:)

Każde dziecko wie już o tym,
Słówka mogą robić psoty,
Plączą język trudne słowa,
Katastrofa więc gotowa.

Jednak na to jest już rada,
Ćwiczyć język wciąż wypada,
Zagraj w grę dla przyjemności,
A pokonasz te trudności!
http://adamigo.pl/
https://www.facebook.com/projektgrajmy/27 komentarzy:

 1. Ciekawe propozycje gier na długie jesienne wieczory... nie dość, ze fajnie się bawimy, to przy okazji ćwiczymy wymowę - połączenie nauki zabawy z nauką, to coś co lubię najbardziej (y)
  A uśmiechy i radość dziewczynek mówi samo za siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe połączenie nauki i zabawy. Też uważam, że warto doskonalić mowę od małego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle świetna recenzja i szczegółowo opisane gry! U nas na tą chwilę Pati z mówieniem nie ma żadnych problemów, ale z młodą nie wiadomo jak będzie więc będę miała na uwadze gry logopedyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczna pomoc, przydałaby mi się, kiedy ćwiczyłam mowę z synem, świetny gotowiec dla rodziców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama przygotowywałam takie kartoniki, wykrawała z różnych czasopism odpowiednie rysunki, wszystko po to, aby nauka była przyjemnością. :)

   Usuń
 5. Córka zawsze lubiła tego rodzaju gry, teraz ogrywa mnie już w bardziej zaawansowane :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też mamy problem z tego typu głoskami i my np mamy inną grę od marki abino :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne gry. Idealne dla mojego syna, też ma problemy z wymówieniem głosek szumiących

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to tym bardziej polecam- u nas juz widze poprawe delikatną

   Usuń
 8. Świetnie ze teraz są takie gry uczące dzieci

  OdpowiedzUsuń
 9. Zabawa przez naukę - zawsze popieram!

  OdpowiedzUsuń
 10. O, widzę że u Was kolejne ciekawe propozycje.
  My swego czasu mieliśmy ,,Bystre oko", też była świetna

  OdpowiedzUsuń
 11. Idealny pomysł na naukę ortografii przez zabawę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tu głównie chodzi o naukę wymowy poprawnej ale i przy okazji ortografia też :)

   Usuń