niedziela, 18 listopada 2018

"Przysłowiowy zawrót głowy" - nowość Wydawnictwa AWM

Lubię przysłowia i nie będę ukrywać, że często ich używam po jakiejś sytuacji, zwłaszcza mówię je mężowi czy dziewczynkom. Natalka zawsze pyta -..."mamo, a czemu tak powiedziałaś?..." tłumacze, ale nie zawsze zrozumie - w końcu to małe dziecko:)  
 Przysłowia i powiedzenia są w języku polskim bardzo popularne. Nic dziwnego! Potrafią wiele wyrazić, bywają zabawne lub dosadne, stanowią ciekawe urozmaicenie wypowiedzi.
 Przyszła mi do głowy myśl poszukania odpowiedniej książki dostosowanej do jej wieku ....I udało się trafiłam w 10 :)

Nowość jaką jest "Przysłowiowy zawrót głowy" Wydawnictwa AWM to zdecydowanie świetna książka, która w fajny sposób tłumaczy przysłowia.  Do poznania przysłów zachęcają piękne i zabawne ilustracje przewrotnie przedstawiające sentencję lub frazeologizm w dosłowny sposób.


Wesołe rymowanki opisują z kolei ich właściwy sens. Dodatkowo młodzi czytelnicy znajdą w książeczkach również krótkie i przystępne definicje.


Sami zobaczcie:)
Na początku dowiadujemy się jak korzystać z książki, wszystko jest fajnie wytłumaczone. Mamy literki, wierszyki, definicje, ilustracje dodatkowe, przykłady ilustracje główne, na każdej stronie jest jedno przysłowie.


Śmiałam się nie raz czytając książkę Natalce - nie sądziłam, że tak fajnie będzie potrafiła przytoczyć wydarzenie ze swojego życia, które zobrazowało dane przysłowie - nie zawsze dobrze ale za to zabawnie;) np. Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy - tutaj porównała mnie wiecznie mówiąco z rana do dziewczynek "...szybciej szybciej bo się spóźnimy..." Mamo teraz nie możesz tak mówić bo diabeł cieszy się z naszego pospiechu:)i drugie - Elektryka prąd nie tyka - czyli w danej dziedzinie powinniśmy ufać osobie, która ją dobrze zna, czyli jest specjalistą. Wtedy powierzone jej zadanie będzie dobrze i bezpiecznie wykonane.
Natalka znalazła odpowiedni moment, aby wykorzystać to przysłowie u babci Mysi:). Chciałam pomóc mamie w upieczeniu racuchów na obiad ale Natalka odpowiedziała - ..Mamo elektryka prąd nie tyka... Babcia jest w tym najlepsza nie przeszkadzaj jej:)
Co ta książka daje dziecku?
Na pewno wzbogaca słownictwo, rozwija kompetencje językowe, pobudza wyobraźnię i kreatywność, kształtuje poczucie estetyki oraz dostarcza informacji, uczy i bawi :)


 Zabawa i nauka w jednym:)  

Polecamy:)
https://www.awm.waw.pl/

22 komentarze:

 1. Super pomysł na poznawanie i zrozumienie przysłów przez dzieciaki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący pomysł. Przysłowia są naprawdę ciekawe oraz ważne

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka która pomoże najmłodszym zrozumieć przysłowia i to w bardzo ciekawy sposób... bo przecież dzieciaki uwielbiają rymowanki 🤩

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja córka uwielbia książki! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, że tam jest tak wszystko wytłumaczone. Dzieciaki czesto mają problem z przysłowiami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tek książce bardzo fajnie właśnie wszystko jest pokazane

   Usuń
 6. Nasza rodzina uwielbia takie wesołe książki. Moje dziecko to w ogóle wielki dowcipniś, więc raz nie mów.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książeczka została rewelacyjnie wydana, bardzo mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. genialna książka, musimy ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mamy też książki, ale widzę, że ominęło nas coś wartościowego.
  Piękna grafika.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię takie książki. Ta ma dodatkowo piękną oprawę graficzną.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię takie książki. Mamy w domu jedną choc innego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń