wtorek, 6 listopada 2018

Gra logiczna AXIO - Egmont

Dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam idealną grę rodzinną, która niedawno trafiła do nas, a konkretnie piszę tu o grze Wydawnictwa Egmont autorstwa Reinera Knizia pod tytułem "AXIO".
Gra ta przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku od 8 lat.W pudełku znajdziemy :
- 1 planszę do gry;
- 4 plansze punktacji;
- 20 znaczników punktów w pięciu kolorach ( 4 zestawy po 5 znaczników );
- 100 płytek do gry;
- 4 stojaki;
- 20 piramid;
- 1 woreczek.

Przygotowanie do gry :

1. Rozkładamy planszę na środku stołu.
2. Umieszczamy piramidy obok planszy, tak aby każdy z graczy miał do nich dostęp.

3. Każdy gracz umieszcza przed sobą : planszę punktacji; stojak; 5 znaczników punktów po jednym w każdym kolorze ( zielonym, pomarańczowym, czerwonym, niebieskim i fioletowym ).
Znaczniki punktów każdy z graczy kładzie na polach startowych (0) na swojej planszy punktacji ( niebieski znacznik na niebieski polu, itd. ) W trakcie gry plansze punktacji muszą być widoczne dla wszystkich graczy.

4. Płytki do gry wrzucamy do woreczka, następnie gracze losują z niego po 5 płytek i umieszczają je na swoim stojaku - tak by inni gracze ich nie widzieli.


Cel gry :

Gracze po kolei umieszczają na planszy po 1 płytce. Jeśli gracz stworzy lub przedłuży linię sąsiadujących ze sobą płytek w tym samym kolorze to otrzymuje za ten kolor punkty. W końcowej punktacji liczy się tylko ten kolor, w którym gracz zdobył najmniej punktów, dlatego kluczem do zwycięstwa jest równomierne zdobywanie punktów we wszystkich kolorach.

Przebieg gry :

Najmłodszy lub losowo wybrany gracz zaczyna od umieszczenia 1 ze swoich 5 płytek na planszy i zdobywa punkty. 


Na koniec swojej tury dobiera 1 płytkę z woreczka ( po każdym swoim ruchu musi mieć dalej 5 płytek na stojaku ). 
Kolejny gracz robi to samo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gra jest kontynuowana do momentu, aż na planszy zabraknie miejsca na dołożenie kolejnej płytki.


Koniec gry :

Gdy na początku swojej tury któryś gracz nie może umieścić na planszy płytki, gra natychmiast się kończy.
Końcowy wynik gracza to wartość jego najsłabszego koloru ( w którym zdobył najmniej punktów). Gracz z najlepszym wynikiem wygrywa.

W bardzo rzadkim przypadku, gdy gracz zdobędzie 18 punktów we wszystkich kolorach od razu wygrywa.
W przypadku remisu gracze porównują swój kolejny najsłabszy kolor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli chodzi o naszą przygodę z grą, która trwa nadal gdyż bardzo się nam spodobała jej forma:) to muszę powiedzieć, że graliśmy w 2 i 3 osoby.
Dodam jeszcze, że jeśli gra się w 2 osoby to plansza do gry liczy 9x9 pól, w 3 osoby 11x11 pól, a w 4 osoby 13x13 pól.
Zacznę może od naszej gry z Natalką ( 6 lat ) czyli ta wersja 3 osobowa ( w zasadzie graliśmy w 4 osoby bo nasza mała 3 letnia Papalinka też z nami grała i losowała nam płytki z woreczka:) ) i tak jak na początku napisałam gra jest przeznaczona od 8 do 108 lat;) i tak pod czas pierwszej gry córcia uczyła się zasad, które na prawdę nie są trudne, samo zdobywanie punktów jest bardzo proste.


 Jedyny problem pojawił się tutaj z punktacją końcową, bo zawsze w grach jest tak, że pierwszy wygrywa :), a tutaj właśnie nie chodzi o to żeby jak najszybciej zdobyć 18 możliwych punktów w danym kolorze gdyż trzeba punktować wszystkie kolory w miarę jednocześnie bo na końcu liczy się najsłabszy kolor u wszystkich graczy i Natalka nie mogła tego ogarnąć;), więc z nią nie graliśmy tak na serio;) ale zabawa dla niej była przednia i sama chcę w tą grę grać jednak muszę stwierdzić, że rzeczywiście jest trochę za mała żeby w 100% wykorzystać potencjał gry, w której podstawą jest logiczne myślenie. 
Wcześniej też nie napisałam, że podczas gry można użyć piramidy, która dostarcza dodatkowe punkty. Żeby można było jej użyć musimy po umieszczeniu naszej płytki stworzyć odizolowane pojedyncze pole ( odizolowane pole to takie, które jest otoczone płytkami z każdej strony lub brzegiem planszy ). 
Po umieszczeniu piramidy zdobywamy 1 punkt za każdy kolor sąsiadujący z nią.
Gdy doszło do rozgrywki 2 osobowej czyli żona vs. mąż to nie było już taryfy ulgowej;) i każdy chciał wygrać;P ,w której wszystkie chwyty były dozwolone;) oczywiście te dozwolone z zasad;D czyli taktyka, rozważne planowanie kolejnych swoich ruchów i oczywiście obserwacja jak zmienia się rozłożenie znaczników punktowych na planszy punktacji rywala, gdyż pamiętajmy wygrywa ten gracz, którego najsłabszy kolor jest na najwyższym polu punktowym - tutaj może podam przykład : mój najsłabszy kolor to niebieski i znajduję się na polu nr 7, natomiast najsłabszy kolor męża to czerwony i znajduję się na polu nr 6. Grę wygrywam ja;P

Reasumując nam gra bardzo się podoba, najważniejsze jest to, że chce się do niej wracać, gdyż każda rozgrywka jest inna i niepowtarzalna.
Tak jak napisałam we wstępie :
"Idealna gra rodzinna" : proste zasady - główkowanie - emocjonująca rozgrywka! - czego chcieć więcej ? :)
Jeśli szukacie czegoś na długie jesienno-zimowe wieczory to na pewno się nie zawiedziecie tą grą bo wciąga ! ! !
Zwariowane Trio ------> Polecamy :)


http://projektgrajmy.blogspot.com/
7 komentarzy:

 1. Świetna gra. Ja uwielbiam gry planszowe. Czekam tylko, aż moja córka będzie starsza. :))

  OdpowiedzUsuń
 2. mój syn za mały, ale chyba kupię na zaś. super gra!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna recenzja, u nas póki co gry nie mają prawa bytu, czekamy na lepsze czasy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czasem pograć w tę grę, gdy maż nie ma ochoty na nic dłuższego.

  OdpowiedzUsuń