sobota, 10 listopada 2018

Jeże na 11 różnych sposobów - czyli zbiór pomysłów na zabawę - Dzień jeża 10.11.

Jeż - gatunek zagrożony 
Jeże są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Spotkać je można w pobliżu gospodarstw, na obrzeżach wsi i miast, w ogrodach i parkach. W naszym kraju występuje jeż zachodni oraz jeż wschodni. Niestety te kolczate ssaki są gatunkiem zagrożonym i jeśli nie zapewnimy im należytej ochrony, w ciągu kilkunastu lat wyginą. Warto to robić choćby z tego powodu, że pomagają w zwalczaniu szkodników roślin uprawianych przez ludzi. 

 Dzień Jeża 10.11  jest dobrą okazją do tego, by dowiedzieć się jak pomóc tym sympatycznym zwierzakom.


 
 Największym zagrożeniem dla tych najeżonych osobników jest oczywiście działalność człowieka. Przede wszystkim wyniszczamy ich naturalne środowisko jakim są lasy liściaste. Stosowanie środków ochrony roślin zabijających owady oznacza z kolei, że zabieramy jeżom ich naturalne pożywienie. Wiele z nich ginie pod kołami samochodów, pod kosiarkami czy zostaje spalonych żywcem podczas porządków ogrodowych (np. palenia liści). Zagrożeniem są dla nich psy, środki chemiczne, trutki a także kataklizmy jak powodzie, pożary lasów. 

 Jak pomagać jeżom?
 
Każdy z nas może włączyć się do Światowego Dnia Jeża i ochrony tych zwierząt. Warto pamiętać, że jeśli spotkamy jeża zimą albo za dnia, to znak że potrzebuje on naszej pomocy.
Ciężkie przypadki choroby czy okaleczenia koniecznie trzeba zgłosić weterynarzowi, który udzieli szczegółowych wskazówek. Jeże bytujące za dnia to najczęściej osobniki chore, ranne, głodne lub wyziębione. Bez naszej pomocy skazane są na długą i bolesną śmierć.

Jeżom można także pomóc stosując środki profilaktyczne. 

Oto kilka porad:
- Zostawmy w naszym ogrodzie trochę dzikiej przestrzeni.
- Wystawmy miseczkę z karmą lub surowym mięsem (drobno pokrojoną wołowinę, serca, żołądki). Zimą możemy też udostępnić pomieszczenie, w którym temperatura nie spada poniżej zera (np. piwnicę), gdzie jeże będą mogły spokojnie hibernować. W ogródku warto zbudować domek dla jeża, w którym wygodnie spędzi on zimę.
- Jeśli zamierzamy palić liście i gałęzie, sprawdźmy najpierw czy nie przebywa tam akurat jakiś jeż. Ponadto uważnie kośmy trawę.
- Nie chlorujmy i nie odkażajmy chemikaliami wody. Także trucizny na szkodniki są dla jeża śmiertelne. Zadanie eliminacji niechcianych gości lepiej zostawić dla kolczatego ssaka, on wie jak to zrobić.
- Dużo jeży ginie przy drogach potrąconych przez pędzące samochody. Ze względu na swoje małe rozmiary trudno je zauważyć, ale jeśli zwolnimy, z pewnością będzie o to zdecydowanie łatwiej. Gdy widzimy rannego jeża na poboczu należy zatrzymać auto i zabrać go do specjalisty. 

Nasze pomysły na stworzenie tego kolczastego ssaka:)

1- jeż z plastikowych rurek do picia
 

2- spinaczowy jeżyk


3- jeżyk z ciasta i wykałaczek


4- płatkowy jeżyk


5- jesienne jeżyki z liści


6- jeżyk z odbitego widelca


7-jeżyk z odbitych rączek dziecka


8-jeżyki z liści
oraz z  9-kuli styropianowej i patyczków do uszu

 10 jeżyk ze stróżek po kredkach 

11 jeżyki z butelek i szyszek
16 komentarzy:

 1. Niby taki szary nudny ssak z tego jeża a Wy pokazujecie że można się z nim swietnie i kreatywnie bawic. Brawo.szyszkowe bombowe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za tak miłe słowa- otóż to szary a można z nim szaleć jak tylko sie chce;)

   Usuń
 2. Super. Ja robiłam też z kawy, z gąbki i z jablka i paluszków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oo z kawy świetny pomysł - daj link jak masz zerkne:)

   Usuń
 3. jakie urocze te prace! muszę wypróbować!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeże są uroczymi zwierzętami - szkoda, że coraz rzadziej można je spotkać...

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeża z ziemniaka i wykałaczek kiedyś robiliśmy, ale na wiele Twoich propozycji nie wpadłam. Czyli będziemy mieli co robić

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialna zabawa i świetnye pomysły . uwielbiam tworzyć takie cuda ze swoimi dziewczynami :) Brawo za kreatywnośc !

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysły mega, nie wpadłabym na tyle opcji :)

  OdpowiedzUsuń