środa, 12 września 2018

Antologia poezji dla Dzieci - Wydawnictwo Ibis

Nie tak dawno temu do naszego domu trafiła piękna książka Wydawnictwa Ibis 
Najpierw wytłumaczę co oznacza samo słowo Antologia -  jest to zbiór utworów lub ich fragmentów powiązanych wspólną tematyką, albo należących do jednego gatunku literackiego, okresu itp., zwykle wybranych z twórczości różnych autorów.  W tej potężnej książce bo liczącej ponad 227 stron znajdziemy zbiór najpopularniejszych utworów dla najmłodszych.
 W tomiku zaprezentowano najpiękniejsze wiersze klasycznych twórców poezji dziecięcej, m.in. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Ewy Szelburg- Zarembiny, Józefa Czechowicza.
Dużą część publikacji stanowią utwory poetów współczesnych, np. Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej , Józefa Ratajczaka, Agnieszki Frączek czy Natalii Usenko.Czytając Natalce i Paulince ten tomik wróciłam wspomnieniami do mojego dzieciństwa, kiedy to babcia  siadając przy piecu kaflowym opowiadała mi te same wiersze - tak się wzruszyłam, że łzy mi z oczu popłynęły;). Zawsze z niecierpliwością czekałam na kolejne :)
Wiersze dla dzieci to nie tylko przyjemne dla ucha rymowanki, to przede wszystkim historie pobudzające dziecięce wyobraźnie. 
To opowieści, które w prostej formie ukazują prawdę o życiu, o tym jak powinno się postępować, a także uwrażliwiają najmłodszych na dobro i pomoc innym. Często siadamy i czytamy, potem rozmawiamy o danym utworze i zawsze staramy się wyłonić z niego co jest dobre,a co złe. Jak należy postępować w życiu by nie ranić innych .


Całość jest przepięknie zilustrowana m.in. przez M. Piwowarskiego, K. Sadowską, A. Michalską- Szwagierczak ...

Polecamy:) 
 Książkę znajdziecie Tutaj  <---klik

http://www.wydawnictwoibis.pl/

10 komentarzy:

 1. ciekawa książka dla dzieci, no ja piszę poezję

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje starszaki za wierszami nie przepadają, ale ja uwielbiam. Może trzecia będzie "po mamusi" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Ewę Szelburg-Zarembinę. W podstawówce jej nazwisko mnie fascynowało. Świetna propozycja taka składanka utworów dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda fajnie, a nie mamy nic tego wydawnictwa więc muszę się przyjrzeć ich ofercie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam, mają świetne propozycje . U nas Atlas zwierząt to zdecydowanie numer 1

   Usuń
 5. Lubimy wiersze dla dzieci, ale tego wydawnictwa nie znamy.

  OdpowiedzUsuń