piątek, 14 września 2018

Super Gra od EGMONT'u ----> Supernogi Stonogi :)

"Supernogi Stonogi", czyli kontynuacja przebojowej gry EGMONT'u "Nogi Stonogi". Jeśli nie graliście w pierwszą część to nic straconego od razu możecie zagrać w jej kontynuacje:), w której znajdziemy rozgrywkę podstawową dobrze znaną z jedynki, a żeby nie było nudno autorzy wprowadzili także dodatkowe warianty gry.


Ok to zaczynamy - gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy w wieku od 4 lat wzwyż. Elementy wykonane są z grubego kartonu i dzięki temu młodsi gracze będą mieli problem żeby je uszkodzić:) a to nas cieszy:).
Ilustracje na elementach są przyjemne i wesołe.

W pudełku z grą znajdziemy elementy podstawowej gry ( dobrze znane z pierwszej części ) :
- 4 płytki z początkami stonóg;
- 15 płytek z butami w pięciu kolorach ( 3 w każdym kolorze, odpowiednio z 2 butami, 3 butami i 4 butami )
- 4 kostki

Elementy dodatkowe ( wykorzystane w pozostałych wariantach gry ) :
- 10 płytek z ogonkami;
- 6 płytek ze złotym butem;
- 6 płytek z bosą stopą;
- 2 dodatkowe płytki z początkami stonóg;
- drugi zestaw 5 płytek z 4 butami ( po 1 w każdym kolorze ).
Opiszę Wam teraz wspomniane wyżej warianty gry, a więc tak podstawowa gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy. Każdy z graczy wybiera jedną płytkę z początkiem stonogi i kładzie przed sobą na stole. Następnie grupujemy płytki z butami według kolorów i umieszczamy je na środku stołu tak żeby były widoczne dla każdego z graczy. Grę rozpoczyna gracz z najmniejszym rozmiarem buta:), a następnie gra przebiega zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 

W swojej turze gracz rzuca 4 kostkami w celu zdobycia jednej z płytek ze środka stołu. Gracz może wykonać maksymalnie 3 rzuty ( czyli jeśli wyrzuci za pierwszym razem 2 niebieskie buty 1 czerwony i 1 żółty to odkłada 2 niebieskie i rzuca ponownie dwoma kostkami i tak dalej - max 3 razy ). Żeby na przykład zdobyć płytkę z 3 czerwonymi butami to na kostkach po swoich rzutach musi mieć wyrzucone co najmniej 3 czerwone buty.


 Jeśli taka płytka jest niedostępna to zdobywa płytkę z mniejszą liczbą butów danego koloru. Jeżeli żadna płytka z mniejszą liczbą butów nie jest dostępna, gracz nie zdobywa płytki. Pod czas swojego ruchu gracz może zdobyć tylko 1 płytkę. Jeśli wyrzuci np. 2 czerwone i 2 czarne to musi sam zadecydować, którą płytkę weźmie. Dodatkowo na kostkach umieszczona jest gwiazdka, która jest jokerem i zastępuje ona dowolny kolor buta ( np. wyrzucimy 3 czerwone buty i 1 gwiazdkę to możemy wtedy wziąć płytkę z 4 czerwonymi butami ze środka stołu ).
Zdobyta płytkę gracz umieszcza na końcu swojej stonogi.
 Gramy do chwili, w której ze stołu znikną wszystkie płytki. Wygrywa gracz, którego stonoga ma najwięcej butów. W przypadku remisu wygrywa ta stonoga, która ma najwięcej butów w tym samym kolorze.


Dodatkowe warianty gry autorzy polecają starszym graczom, którzy już opanowali zasady podstawowej gry. Warianty można wprowadzać pojedynczo albo grać ze wszystkimi jednocześnie.

Pozostałe warianty gry to :

1. Rozgrywka 5-6 osobowa.
Rozłóż na stole dodatkowe 5 płytek z 4 butami. W sumie do zdobycia będzie 20 płytek z butami. Pozostałe zasady pozostają bez zmian.

2. Zbieranie butów.
Tutaj gracz może zabrać buty ze stonogi innego gracza zamiast ze środku stołu. Wolno zabrać tylko płytkę znajdującą się na samym końcu stonogi przeciwnika. Aby to zrobić, gracz musi wyrzucić na kostkach dokładnie tyle butów i w takim kolorze jak na płytce, którą chce zabrać. Jokery też się liczą.

3. Bose stopy.
Każdy gracz na początku gry otrzymuje 1 płytkę z bosą stopą, którą dokłada do swojej stonogi. W swojej kolejce gracz może odrzucić bosą stopę do pudełka, aby wykonać dodatkowy rzut kostkami. Na koniec gry niewykorzystana bosa stopa liczy się do punktacji jako 1 but.


4. Ogonki.
Ogonki są tajnymi zadaniami, które na koniec gry mogą dostarczyć dodatkowych punktów.
Przed rozpoczęciem gry odwróć wszystkie płytki z ogonkami obrazkami do dołu i pomieszaj. Każdy gracz losuje 1 ogonek, ogląda go w tajemnicy i odkłada obok siebie obrazkiem do dołu. Nieużywane ogonki odłóż do pudełka.
W każdej chwili gracz może podejrzeć, jaki ogonek znajduje się na jego płytce.
Na koniec gry gracze odkrywają swoje płytki z ogonkami. Jeżeli stonoga gracza ma wśród swoich nóg buty w obu wskazanych przez ogonek kolorach, to gracz dokłada ogonek do swojej stonogi. W przeciwnym wypadku ogonek odkładany jest do pudełka. Ogonek liczy się jako 2 buty do punktacji końcowej.


5. Złote buty.
Przed rozpoczęciem gry weź tyle złotych butów, ilu jest graczy i rozmieść je losowo na płytkach z butami. Gdy gracz zdobędzie płytkę, na której znajduje się złoty but, to zdobywa także złoty but i obie płytki dokłada do swojej stonogi. Każda płytka ze złotym butem liczy się do punktacji jako 1 but. Płytki ze złotym butem nie można zabrać innemu graczowi ( wariant zabieranie butów ).Podsumowując "Supernogi Stonogi" to bardzo fajna gra rodzinna szczególnie jeśli dzieci mamy w wieku przedszkolnym, przy której czas płynie szybko i przyjemnie:). My niestety nie przetestowaliśmy dodatkowych wariantów bo Paulinka ( 3 latka ) nie bardzo zrozumiała zasady - jej bardziej spodobała się szata graficzna elementów:). Ale w podstawowy wariant grała z nami jak równy z równym ;).Więc jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zagrać w tą grę od Egmont to zachęcamy do jej wypróbowania, a jeśli to zrobicie to uwierzcie, że będziecie do niej często wracać.

Możecie ją zakupić w tym o to miejscu :) ----> TU

https://egmont.pl/

http://projektgrajmy.blogspot.com/

8 komentarzy:

 1. Gra bardzo nam się podoba.
  Polecamy rownier

  OdpowiedzUsuń
 2. To akurat nasza kategoria wiekowa - wìęc Bąblowi też by się pewnie taka gra spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na przyjemną rozrywkę. Jako dziecko przepadałam za graniem z rodzicami / innymi dorosłymi w gry wszelakie. Czekamy aż Hela trochę podrośnie i zaczniemy naszą nową przygodę z Stonogami i innymi planszówkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo jak i ja:0 takie wspólpna spędzanie czasu rewelacja:)

   Usuń