środa, 15 grudnia 2021

"Wolność człowieka gór" - wydawnictwo Znak

„Co góry mogą dać człowiekowi? Myślę, że przede wszystkim mogą ofiarować mu wolność. Co człowiek może dać górom? Może je obdarzyć sztuką. Wynika z tego, że zawsze patrząc na góry, widzimy je poprzez ludzi gór, a patrząc na ludzi gór, widzimy ich poprzez góry. Trudno powiedzieć, gdzie przebiega granica” - Ks. Józef Tischner. 

„Wolność człowieka gór” to zbiór tekstów księdza Tischnera  w opracowaniu Wojciecha Bonowicza. Książka ukazała się 24 listopada nakładem Wydawnictwa Znak.

 


 

 Góry od zawsze były bliskie sercu ks. Józefa Tischnera. To tam zawsze czuł się wolny. W swoich tekstach mówił o tym, dlaczego o wolność należy dbać i jak z niej mądrze korzystać. Rozważania o wolności nabierają dziś nowych kontekstów, szczególnie ważne wydaje się znalezienie autorytetu, który łączy, a nie dzieli. Wojciech Bonowicz dokonał wyboru nieznanych tekstów ks. Józefa Tischnera, które pomogą nam odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię.

 


 "Są rozmaite miłości do gór”, pisze Tischner. „Najczęściej spotykamy dziś tę, która chce na górach »zarabiać«; miłość wyrachowana przelicza każde swe spotkanie z  górami na pieniądze. Obok niej umiejscawia się ta, która widzi w górach okazję do wyczynu sportowego; ta miłość wciąż pyta: kto kogo pokona, czy ja góry, czy góry mnie? I jest miłość, która o nic nie pyta, tylko patrzy, słucha, czuje”. I dodaje: „Myślę, że każdy czas, każdy wiek i każda epoka ma swój sposób odkrywania gór i karmienia się górami. Nie sądzę, aby to się skończyło. Byłbym raczej skłonny powiedzieć, że nasze czasy sprzyjają bardziej całościowemu i  bardziej wnikliwemu podejściu do gór. Coraz wyraźniej widzimy, że tracąc góry, tracimy coś z siebie. Góry stały się częścią naszego człowieczeństwa. To przede wszystkim dzięki nim wiemy, że aby zrozumieć wolność, trzeba iść nie tylko po płaszczyźnie w prawo czy w lewo, ale również wstąpić w  głąb, a  potem trzeba chcieć i  umieć wspiąć się na szczyt. Naszą wolnością jest nasze »wierhowanie«. Ale także: wolnością naszą jest przenikanie w głąb, szukanie tego, co nietykalne, jedyne, dziewicze. I  przemienianie w  wewnętrzny głaz człowieczeństwa”.



 

Większość tekstów zebranych w  niniejszym tomie miała swoje pierwodruki w  czasopismach i  publikacjach innych autorów. Trzy ukazały się w trudno dziś dostępnym tomie podhalańskich tekstów ks. Józefa Tischnera Idzie o  honor, zredagowanym przez Zofię Stojałowską-Staich, a opubli - kowanym w 1994 roku przez Oficynę Podhalańską w Krakowie. Trzy inne przedrukowane zostały z maszynopisów. W stosunku do pierwodruków dokonano niewielkich poprawek, głównie ujednolicając pisownię, wprowadzając inny podział na akapity, poprawiając interpunkcję i dodając niezbędne przypisy. Nieliczne opuszczenia zaznaczono odpowiednim znakiem.



 

ks. Józef Tischner – kapłan katolicki, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kapelan Związku Podhalan. Kawaler Orderu Orła Białego.

Ta książka to idealny pomysł na mądry prezent świąteczny dla bliskich.

Polecamy!!!

Książkę znajdziecie TUTAJ w super cenie!!

 


 

5 komentarzy:

  1. Uwielbiam gory i ksiedza Tishnera. Wspaniale pisal Goral calym sercem. Chetnie znow poczytam jego ksiazki. Ksiadz Tishner pochodzil z moich ukochanych Gorcow :) Piekna ksiazka, warto ja miec. Pozdrawiam serdecznie z Krakowa

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobra książka na świąteczny prezent 👍

    OdpowiedzUsuń
  3. nie mogę się jakoś odnaleźć w jego twórczości, ale wiem komu mogłabym sprezentować tę książkę

    OdpowiedzUsuń
  4. Miło spędziłam czas z tą pozycją, choć nie za często sięgam po takie książki.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z przyjemnością przyjęłabym prezent w postaci tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń