środa, 18 listopada 2020

Gra słowna -- > Gadka Szmatka -- > Alexander < --

 Dzisiaj chciałam zaprezentować Wam zabawną grę słowną, która pobudzi Waszą wyobraźnię, sprowokuje do myślenia, a przy tym zapewni super emocje, dużo śmiechu i wesołą zabawę. Tą grą jest wspomniana w tytule postu "Gadka Szmatka", w której naszym zadaniem jest układanie zdań z wyrazami na wskazaną losowo literę, w wyniku czego powstałe zdanie może nieraz zaskoczyć nas swoją logiką i sensem:D
 
Jest to gra przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat.
 
 

 
Zawartość pudełka :
1. Karty z literami - 24 szt.
2. Karty haseł - 16 szt.
3. Tabliczka wyrazów.
4. Plansza.
5. Pionki - 4 szt.
6. Klepsydra.
7. Kostka.
8. Szmatka.
9. Instrukcja.
 
Wariant I :
Rekwizyty :
- plansza;
- pionki ( tyle, ilu jest graczy )
- 24 karty z literami;
- 16 kart haseł;
- klepsydra;
- szmatka;
- tabliczka z wyrazami ( się, w, z, na, lub, i ).

Przygotowanie do gry :
Plansze kładziemy w miejscu dostępnym dla wszystkich graczy. Obok ustawiamy potasowane i ułożone w stos karty liter (literami do dołu), karty haseł (hasłami do dołu), klepsydrę i szmatkę. Każdy uczestnik gry wybiera swój pionek stawiając go przed sobą.
Tabliczkę z wyrazami: się, w, z, na, lub, i należy położyć w miejscu widocznym dla wszystkich graczy.



Zasady gry :
Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, odkrywa pierwszą kartę ze stosu kart haseł. Odczytuje głośno hasło i kładzie kartę przed sobą, tak by wszyscy ją widzieli. Następnie odkrywa kartę z literą, odczytuję ją i kładzie obok stosu. W tym momencie gracz siedzący po jego lewej stronie uruchamia klepsydrę. Teraz rozpoczynający musi ułożyć jak najdłuższe zdanie, w którym znajdzie się wyraz związany z hasłem z odkrytej karty haseł. Zdanie musi być zbudowane tylko z wyrazów zaczynających się na odkrytą literę, z wyjątkiem wspomnianego wyżej wyrazu dotyczącego hasła. W układanych zdaniach można dodatkowo stosować następujące wyrazy, niezaczynające się na odkrytą literę: się, w, z, na, lub,i, za które nie zdobywa się punktów. W trakcie wymawiania każdego wyrazu, układanego zdania gracz przesuwa swój pionek o jedno pole na planszy, zaczynając od pola nr 1 za pierwszy wyraz. Za każdy punktowany wyraz gracz otrzymuje 1 punkt czyli przesuwa swój pionek o jedno pole. Gdy przesypie się piasek w klepsydrze zdanie musi być ukończone, a liczbę zdobytych punktów wskazuje pole, na którym stanął pionek. Miejsce pionka na planszy pokazuje aktualnie zajmowane miejsce gracza w rozgrywce.
* Jeśli wyraz związany z hasłem będzie także zaczynał się na wskazaną literę to jest punktowany, jeśli będzie zaczynał się na inną niż odkryta litera, to nie jest punktowany.
* Jeżeli wyraz użyty w zdaniu powtarza się, to nie jest punktowany.
* Jeśli zdanie nie będzie ukończone, to gracz nie zdobywa żadnych punktów i cofa pionek na wcześniejszą pozycję.
* Jeżeli gracz układając zdanie zapomni o wyrazie związanym z hasłem, to nie zdobywa żadnych punktów i cofa pionek na wcześniejszą pozycję.
* Zdanie musi składać się co najmniej z dwóch wyrazów i musi zawierać orzeczenie.




Kolejka w grze przebiega zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W czasie gry punktacja będzie się zmieniała, szmatka stanowi przechodni symbol lidera i narzucać na głowę będzie ją ten, kto w danej chwili ma najwięcej zdobytych punktów.

Koniec gry :
Gra kończy się, gdy jeden z uczestników jako pierwszy postawi swój pionek na ostatnim, 63 polu ( lub je przekroczy ). Ten gracz zwycięża i zostaje królem Gadki Szmatki.
Jeśli gracze będą bardzo sprawni w układaniu długich zdań, to można ustalić na wstępie, że gra będzie składała się z więcej niż jednej rundy. Po przekroczeniu ostatniego pola planszy (63) gracz, którey tego dokona zostaje zwycięzcą 1 rundy. Następnie gracze zaczynają kolejną rundę od pola 1. W przypadku remisu jest dogrywka.





------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U nas "Gadka Szmatka" zagościła na dobre co prawda gra jest od 8 lat więc gramy tylko w trójkę czyli bez najmłodszej 5-cio letniej Paulinki ( próbowaliśmy raz, ale póki co ta gra jest za trudna dla niej ). Pod czas gry można naprawdę się uśmiać gdyż zdania, które powstają są naprawdę przezabawne :). W czasie gry trzeba wykazać się wyobraźnią, kreatywnością, a przy okazji trzymać nerwy na wodzy po prostu być opanowanym, dodam, że upływający czas nam tego nie ułatwia:)
Jeśli lubicie tego typu rozrywkę i spędzanie czasu z najbliższymi to ta pozycja jest dla Was, ale polecamy ją starszym dzieciakom, które już mają rozbudowany w większym stopniu zasób słownictwa - bo to na pewno ulepszy rozgrywkę i wyrówna szanse wśród graczy, a wtedy gra się po prostu przyjemniej:)
 

 

Zwariowane Trio ------------------------------> POLECAMY !!!
 
 
 
 



5 komentarzy:

  1. Wygląda ciekawie.
    Gry słowne od Alexandra cieszyły się u nas sporym powodzeniem, ale chyba już chyba nam starczy.
    Nie mniej to ciekawa alternatywa dla tych, którym poprzednie się znudziły.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy te grę, jednak jeszcze jej nie otwieraliśmy. Jutro na pewno w nią zagramy. Bardzo jestem jej ciekawa, ale już mi się podoba. ☺

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolejna świetna i bardzo rozwijająca gra:) Podoba mi się:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajna gra, na razie jeszcze dla nas za "dorosła", ale pewnie i na takie pozycje przyjdzie czas ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Widzę u Was ostatnio same fantastyczne gry - kradnę i zapisuję ;) będzie w sam raz na mikołajkowy prezent :D

    OdpowiedzUsuń