poniedziałek, 6 maja 2019

"Pędzące Żółwie" - Gra Karciana od Egmont'u

"Pędzące Żółwie" to kolejna już ostatnia gra karciana, która trafiła do nas od Egmont'u. Jest to gra rodzinna z nowej serii gier do plecaka i razem z "Ubongo" są karcianymi wersjami przebojowych gier planszowych.

Gra jest przeznaczona dla 2-5 graczy w wieku od 5 lat. Autor - Reiner Knizia.

"Pędzące Żółwie" mieszczą się w małym pudełku, które jest idealne do wzięcia na rodzinny wyjazd lub na spotkanie ze znajomymi.

W pudełku z grą znajdziemy :
- 5 kart koloru;
- 12 kafelków żółwi ( po 2 z każdego koloru);
- 50 kart ruchu (20 kart w kolorach żółwi, 21 kart wielokolorowych, 6 kart strząsania, 3 karty sałaty);

Cel gry :
Gracze starają się, aby na końcu wyścigu żółw w ich kolorze zajął najlepsze miejsce. Przez całą rozgrywkę kolory żółwi są jednak tajne, a poruszać można także zwierzaki przeciwników.

Przygotowanie gry :
1. Kafelki żółwi układamy losowo w linii na środku stołu.


2. Każdemu graczowi rozdajemy po 1 karcie koloru. Nieużywane karty koloru odkładamy do pudełka. Gracze sprawdzają swój kolor, ale nie ujawniają go rywalom.
3.  Tasujemy karty ruchu i rozdajemy każdemu graczowi po 5. Pozostałe karty ruchu połóż na stole (obrazkami do dołu). Gracze trzymają karty tak, aby inni nie widzieli, co się na nich znajduję.
Jeśli któryś gracz otrzymał kartę sałaty w tym etapie wymienia ją na inna kartę z talii, a sałatę odkłada z powrotem do talii.

Przebieg gry :
Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. Następnie kontynuujemy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
W swojej turze gracz wykonuje 2 działania :
1. Zagrywa 1 dowolną kartę ruchu z ręki i wykonuje przypisane do niej działanie. Wszystkie zagrane karty należy kłaść obrazkiem do góry na jeden wspólny stos.
2. Dobiera 1 kartę ruchu z talii, tak aby na ręce mieć ponownie 5 kart.

Wśród kart ruchu znajdziemy :
1. Karty + - , które pozwalają przemieścić wybranego żółwia w kolorze karty ( jeśli karta wielokolorowa przemieszczamy wtedy dowolnego żółwia ) o 1, 2 lub 3 miejsca. Jeśli "+" to ruch do przodu, a "-" ruch do tyłu. Gdy żółw kończy ruch na miejscu innego to wskakuje mu na skorupę ( tworzy się stos żółwi, jeden nad drugim ). Przemieszczający się żółw zabiera ze sobą wszystkie żółwie, które ma na skorupie ( a te pod nim zostają na miejscu ).2. Karty Strząsania , gracz wybiera żółwia na samym dole stosu i ten żółw strząsa wszystkie żółwie znajdujące się na jego skorupie. Układamy je wtedy za nim jeden obok drugiego, nie zmieniając kolejności.

3. Karty Sałaty , jeśli gracz dobierze kartę z sałatą, musi pokazać ją innym graczom i położyć odkrytą na stole przed żółwiami. Następnie dobiera na rękę kolejną kartę.
Koniec gry :
Gra kończy się natychmiast, gdy na stole pojawi się trzecia sałata. Gracze ujawniają kolory swoich żółwi. Wygrywa gracz, którego żółw jest na pierwszym miejscu. Gdy kilka żółwi w stosie zajmuje pierwsze miejsce, wygrywa te, który jest najniżej. Żółwie w kolorach, którymi nikt nie gra, nie liczą się.


Wariant zaawansowany :
W tym wariancie gra może trwać nawet kilka rund. Gracze trzymają swój kolor w sekrecie do ostatniej rundy. Gra przebiega na tych samych zasadach co podstawowa z różnicami :
1. Na koniec każdej rundy ( 3 sałaty na stole ) dwa pierwsze żółwie odkładane są na bok - kończą wyścig. Pozostałe biorą udział w kolejnym wyścigu.
2. Czarne ( neutralne ) żółwie zawsze biorą udział w kolejnym wyścigu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasz karciany wyścig do sałaty:) trwa w zasadzie codziennie, dziewczynkom bardzo spodobała się ta gra i chcą w nią grać codziennie po przedszkolu ( no chyba, że weekend to wcześniej :) ) tak samo jest z "Latem z komarami" :) lubią zwierzątka i nie ważne jakie pomimo, że komar raczej nie należy do ulubionych stworzonek to im to nie przeszkadza:).
Wracając do "Pędzących żółwi" jest to szybka i pełna zwrotów akcji gra - o co samych żółwi raczej posądzać nie można:) - ze względu na to, że do końca nie wiadomo, którymi żółwiami grają przeciwnicy, a to zapewnia super zabawę:)

Cała seria gier do plecaka która wcześniej opisałam znajdziecie po kliknięciu w poszczególne tytuły:) 

Polecamy wszystkie:)

Cały zestaw gier serii do plecaka to:


https://egmont.pl/Pedzace-zolwie-gra-karciana,17433604,p.html

18 komentarzy:

 1. Taka zminiaturyzowana opcja jest w sam raz na wiosenne wypady

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydałaby się nam taka gra na wyjazdy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. My bardzo lubimy gry od Egmont! A nad tymi pędzącymi żółwiami się zastanawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :0 nie ma co sie zastanawiac jak tylko lubicie grać:)

   Usuń
 4. Ta gra jest u nas hitem.moja siostra potrafi godzinami z chłopcami grać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Grałam kiedyś w normalna wersję tej gry😉 zabawa była świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię tradycyjną wersję, ta tez wydaje się świetna! Idealna na wakacyjne wyjazdy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świetna - mało miejsca zajmuje a na wieczory idealna:)

   Usuń
 7. My mamy "Pędzące jeże", to odmiana tej gry, tylko z jeżami :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię tę grę i jej różne warianty :)

  OdpowiedzUsuń