wtorek, 23 listopada 2021

Nowa rodzinna gra "Ubongo Lines" --> Egmont

Dzisiaj chciałam przedstawić Wam "Ubongo Lines" nową grę rodzinną Grzegorza Rejchtmana, twórcy bestsellerowych gier "Ubongo". Tym razem wszyscy gracze, mają za zadanie zbudować jak najszybciej wzór z karty, używając do tego trójwymiarowych, prostokątnych klocków.
 
Gra przeznaczona jest dla 1 do 4 graczy w wieku od 8 lat, czas gry to około 25 minut. W grze znajdziemy cztery poziomy trudności więc każdy znajdzie coś dla siebie, a my jako rodzice możemy też dostosować poziom trudności do wieku naszych dzieci.
 

 
W pudełku z grą znajdziemy :
- 162 karty ( z 324 różnymi zadaniami );
- 32 klocki ( po 8 na gracza );
- 1 klepsydra;
- 1 woreczek;
- 1 tor rund;
- 58 klejnotów : 10 rubinów ( czerwonych ), 19 szafirów ( niebieskich ), 19 bursztynów ( żółtych ), 10 szmaragdów ( zielonych );
- instrukcje.

Przygotowanie do gry :
1. Każdy gracz dostaje zestaw 8 klocków w swoim kolorze.
2. Decydujemy na jakim poziomie trudności chcemy grać. Awersy kart są w trzech kolorach : zielonym ( najniższa trudność ), żółtym lub pomarańczowym. Rewersy kart są w kolorze czerwonym ( najwyższa trudność ).
3. Losujemy 9 kart z wybranym poziomem trudności i układamy w stos na środku stołu wybranym poziomem do dołu.
4. Wyjmujemy z woreczka 9 bursztynów i 9 szafirów. Kładziemy je w odpowiednich otworach na torze rund.
5. Na środku stołu kładziemy klepsydrę.

Przebieg gry :
1. Z zakrytego stosu bierzemy 1 kartę i kładziemy ją na środku stołu ustalonym poziomem trudności do góry.
2. Karta wskazuje, które klocki będą używane przez każdego z graczy.
3. Każdy gracz jak najszybciej wyszukuje te klocki, które pokazane są na karcie.
4. Po odnalezieniu klocków, gracze muszą zbudować z nich dokładnie taki wzór, jaki wskazuje karta, patrząc na niego od swojej strony. Wzór musi być w całości ułożony na dwóch warstwach. Żaden fragment klocka nie może wystawać, być ułożony tylko na jednej warstwie ani znajdować się powyżej drugiej warstwy. Klocki można swobodnie obracać i przekręcać.
5. Gracz, który jako pierwszy wykona zadanie, zasłania swój wzór dłonią, woła "Ubongo" i obraca klepsydrę. Pozostali gracze mają minutę na skończenie swoich wzorów.
6. Kiedy piasek w klepsydrze się przesypie, gracz woła "stop". Należy wtedy natychmiast przerwać grę.
7. Każdy z graczy, którzy wykonali zadanie, czyli ułożyli wzór z karty w odpowiednim czasie otrzymują nagrodę :
- najszybszy gracz bierze szafir z toru rund i dodatkowo losuje 1 klejnot z woreczka;
- drugi gracz bierze bursztyn z toru rund i dodatkowo losuje 1 klejnot z woreczka;
- trzeci gracz losuje 1 klejnot z woreczka;
- czwarty gracz losuje 1 klejnot z woreczka.
 

 
Gracze, którzy nie wykonali zadania w wyznaczonym czasie, nie otrzymują żadnych klejnotów.
 




 
8. Koniec rundy - 9 szafirów i 9 bursztynów to jednocześnie licznik rund. Po każdej rozegranej rundzie z toru znika 1 szafir i 1 bursztyn.
Jeśli tylko pierwszy gracz rozwiązał zadanie, bierze z toru rund szafir, a bursztyn zostaje wrzucony do woreczka, a jeśli nikt nie wykonał zadania to szafir i bursztyn lądują w woreczku.
 
 
Koniec gry :
Gra kończy się po 9 rundach, czyli wtedy, kiedy na torze rund nie ma już ani jednego klejnotu. Każdy gracz sumuje wartość zebranych przez siebie klejnotów : rubin = 4 punkty, szafir = 3 punkty, szmaragd = 2 punkty, bursztyn = 1 punkt.
Zwycięża gracz, który zdobył najwięcej punktów. Jeśli dwóch lub więcej graczy ma tyle samo punktów, to każdy z remisujących graczy bierze udział w turze dogrywkowej. Ten, kto jako pierwszy wykona zadanie, wygrywa grę.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Gra "Ubongo Lines" szybko się u nas zadomowiła, gdyż graliśmy już wcześniej w zwykłe "Ubongo" więc dzieciaki znały już zasady, bo trzeba przyznać, że są bardzo podobne na przykład zbieranie klejnotów, punktacja, sam przebieg gry też jest podobny oczywiście tutaj trzeba ułożyć wzór z trójwymiarowych klocków na dwóch warstwach ( w pierwowzorze był to wzór z płaskich elementów ) ale wykonanie zadania też kwitujemy okrzykiem "Ubongo" :).
Dlatego też w przypadku "Ubongo Lines" od razu przeszliśmy do konkretnej rozgrywki bez zbędnego tłumaczenia zasad:P i wszystko jest zrozumiałe :)
 



 
 
Jednak przyznać muszę, że młodsza córka Paulina ( ma 6 lat, a gra jest od 8 lat ) ma problemy z układaniem wzorów tzn. w wyznaczonym czasie dlatego jak z nią gramy to nie korzystamy z klepsydry, gdyż strasznie się wtedy denerwuje:) po prostu dajemy jej więcej czasu na ułożenie wzoru bo lepiej ułożyć po dłuższym czasie, niż wcale :)
Jeśli chodzi o starszą czyli Natalię ( 9 lat ) to w ogóle nie potrzebuje pomocy, trzaska wzory aż miło :D wiadomo wszystko zależy od poziomu trudności:)
"Ubongo Lines" jest grą, którą z czystym sumieniem możemy polecić każdemu kto lubi spędzać czas w gronie rodzinnym, grając w planszówki, w których trzeba uruchomić parę szarych komórek :).

                                    Zwariowane Trio ---------> POLECAMY !!!
 
 

 

 

5 komentarzy:

  1. To bardzo przyjemna gra i warto zwrócić na nią uwagę rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gra bardzo fajna. Ma bardzo ładne elementy.
    Jestem pewna, że każdy będzie zadowolony.
    Iga

    OdpowiedzUsuń
  3. myślę,że jest bardzo interesująca

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna jest ta gra choć wymaga dużej Cierpliwości :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja tez nie potrafie ukladac na czas :) Gra bardzo fajna, gralam u znajomych. Corki marudza zeby im kupic. Widze ze dobrze sie bawicie przy niej wiec raczej warto ja miec :) Pomyslimy :) My mamy taka gre Myszy i krol, oczywiscie o legendarnym popielu w wiezy. Fajna gra polecam bardzo :)

    OdpowiedzUsuń