piątek, 29 marca 2019

GEMINO - gra logiczna od EGMONT'u

Ostatnio trafiła do nas bardzo przyjemna gra logiczna dla całej rodziny od Egmont Polska Sp. z o.o. - mowa tutaj o GEMINO - Pojedynek na dwóch planszach! :)


Proste zasady (podobne do "kółko i krzyżyk") umożliwiają ciekawą i wciągającą rozgrywkę. Dzięki temu nie trzeba nikogo namawiać do gry, ani dzieci, ani rodziców i dziadków:)

Gra przeznaczona jest od 2 do 4 graczy w wieku 6+.

Zawartość pudełka :
- 56 płytek z symbolami ( po 14 z każdym symbolem - gwiazdka, krzyżyk, kwadrat i koło ),
- 2 dwustronne plansze,
- instrukcja.Przygotowanie do gry :
Obie plansze kładziemy na stole obok siebie (dowolną stroną do góry) tak aby każdy z graczy miał je w zasięgu ręki. Każdy z graczy otrzymuje 14 płytek z wybranym przez siebie symbolem. Nieużywane płytki odkładamy do pudełka.Cel gry :
Gracze zagrywają na plansze płytki, starając się ułożyć 4 swoje symbole w jednej linii na dowolnej planszy. Jeżeli gramy w 2 osoby to musimy ułożyć 5 swoich płytek w linii. Gracz, który tego dokona otrzymuje punkt, a jeśli uda mu się to zrobić trzy razy wygrywa grę. Rozgrywka toczy się na dwóch planszach jednocześnie.

Przebieg gry :
Zaczyna najmłodszy gracz. Następnie gra przebiega zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
W swojej kolejce gracz zagrywa 2 płytki (po jednej na planszy).


 Pierwszą płytkę kładzie na dowolnie wybranej planszy, na dowolnym pustym polu. Następnie drugą płytkę kładzie na drugiej planszy, na dowolnie wybranym pustym polu w tym samym kolorze ( np. gracz zagrywa pierwszą płytkę na fioletowe pole. Następnie wybiera fioletowe pole na drugiej planszy, na które wykłada drugą płytkę).
Gracz zdobywa punkt, jeśli na którejś z plansz ułoży 4 swoje płytki w linii.
 Gracz zdejmuje punktujące płytki z planszy, odwraca jedną i odkłada na bok jako punkt, pozostałe płytki wracają do gry. Może zdarzyć się tak, że w jednej kolejce gracz stworzy punktujący układ na obu planszach - wtedy zdobywa 2 punkty.

Koniec gry :
Gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie 3 punkty.W grze zdarzyć się mogą wyjątkowe sytuację takie jak :
- Jeśli graczowi w swojej kolejce zabraknie 1 lub 2 płytek do wyłożenia, przesuwa on odpowiednio 1 lub 2 płytki na właściwych planszach ( zamiast wykładania ). Obie płytki muszą być wyłożone / przesunięte na ten sam kolor.
- Jedna płytka może zapunktować tylko w jednym układzie. Na przykład, jeśli dana płytka jest częścią dwóch czwórek, gracz musi wybrać, którą czwórkę zapunktuje i zdejmie ( nie może obu).
- Jeśli w układzie punktującym jest 5 lub więcej płytek, gracz wciąż zdejmuje z planszy tylko 4 płytki.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli chodzi o nas to gra się nam bardzo spodobała głównie dlatego, że jej zasady nie są skomplikowane i dziewczynki je załapały bez większych problemów. Wiadomo młodszej zajęło to więcej czasu ( czyli więcej rozgrywek ) ale teraz już gra jak "równy z równy" :P
Poza tym gra jest też dynamiczna więc szybko można rozegrać parę rund i każdy ma szanse szybko się zrewanżować jeśli przydarzyła mu się porażka:).
Oczywiście jak gramy z dziećmi to chcąc nie chcąc mamy przewagę bo poza tym, że trzeba ułożyć 4 symbole w linii - na czym skupiają się dzieci - to musimy przeszkadzać przeciwnikowi żeby mu to utrudnić. I tak w jednej z gier ja i mój kochany mąż;) skupiliśmy się na przeszkadzaniu sobie i nie zwracaliśmy na to co porabia Natalka, a ona po cichutku, bez zbędnego zamieszania ułożyła sobie swoje symbole i wygrała;) po tym wydarzeniu wiadomo miała zakaz oglądania bajek przez tydzień, ale co tam :) oczywiście żart ;)


Reasumując gra jest fajna i się nie nudzi bo zawsze inaczej można układać płytki dla nas bomba;)


Zwariowane Trio ----------------> POLECAMY !!!
http://projektgrajmy.blogspot.com/18 komentarzy:

 1. ekstra! bardzo lubię takie gry. Ciekawy jest pomysł, że gra logiczna może być na dwie osoby. Zapisuję na listę zakupów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gra wygląda bardzo ładnie.
  Dziewczyny świetnie sobie radzą.

  OdpowiedzUsuń
 3. My bardzo lubimy wszelkie gry, ta jest ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam ta gre żeby zawieźć do dziadków na niepogody, moi rodzice grają w nią bez dzieci 😂

  OdpowiedzUsuń
 5. świetna gra :D Widać, że trafiła w gusta dziewczyn :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Też mamy tę grę. Gramy na prostych zasadach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. gry są super, przynajmniej nie komputer na pierwszym planie!

  OdpowiedzUsuń