poniedziałek, 11 marca 2019

"Biznes Junior" - Alexander i nasze porachunki biznesowe:)

W ostatnim czasie trafiła do nas bardzo fajna rodzinna gra planszowa, a konkretnie mówię tu o "Biznes junior" od firmy Alexander, jeśli ktoś kiedyś grał w Eurobiznes lub Monopol to od razu na starcie będzie miał przewagę :) gdyż jest to ta gra tylko w wersji dla najmłodszych biznesmenów:).
Czas spędzony przy niej to wspaniała zabawa dla dzieci, które mogą w niej poznać ryzyko inwestowania pieniędzy, odczuć satysfakcję z rozwijania swoich inwestycji. Mogą jednak także doświadczyć uczucia porażki ( czyli bankructwa ), gdy zakupione firmy nie przyniosą wystarczającego dochodu. Gra uczy liczenia gotówki, jest dobrym wstępem do poznania umiejętności operowania pieniędzmi. Emocje i dobrą zabawę budują w grze także nieprzewidziane zdarzenia losowe, które mogą sprawić, że nagle pojawia się wyjście z beznadziejnej sytuacji lub odwrotnie:).

Gra przeznaczona jest dla graczy w wieku 6+, a liczba graczy od 2 do 4.

Zawartość pudełka :


1) Plansza
2) Pionki obrazkowe - 4szt.
3) Podstawki pionków - 4szt.
4) Karty własności - 18szt.
5) Karty "Los" - 30szt.
6) Karty "Lotto" - 7szt.
7) Kostka do gry
8) Banknoty - 1zł x 75 szt., 2zł x 40 szt., 5zł x 20 szt.
9) Elementy rozbudowy ( "domki" ) - 18szt.
10) Instrukcja

Cel gry :
Celem gry jest zdobycie jak największej ilości pieniędzy i wyeliminowanie konkurentów przez doprowadzenie ich do bankructwa.

Przygotowanie do gry :
Przed rozpoczęciem gry należy rozłożyć planszę na środku stołu. Każdy z graczy wybiera swój pionek i osadza go na podstawce. Wszystkie karty z napisem LOS umieszczamy w odpowiednim miejscu na planszy tak samo robimy z kartami LOTTO. Spośród graczy wybieramy BANKIERA, który będzie zarządzał wydawaniem pieniędzy z BANKU i przyjmowaniem do BANKU. 


KARTY WŁASNOŚCI należy rozłożyć obok BANKIERA.
Przed rozpoczęciem gry BANKIER układa wszystkie pieniądze w zasięgu ręki grupując je według nominałów, następnie wypłaca każdemu graczowi : 15 szt. po 1zł, 8 szt. po 2zł i 4 szt. po 5zł.

Pieniądze znajdujące się w BANKU nie mogą się mieszać z pieniędzmi BANKIERA jako gracza!:)
BANKIER lub gracze mogą rozmieniać w trakcie gry pieniądze jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przebieg gry :
Grę rozpoczyna najmłodszy z graczy. Stawia swój pionek na polu START i rzuca kostką. Następnie przesuwa swój pionek o tyle pól ile oczek wskazała kostka. Jeśli pionek stanie na polu inwestycji np. SKLEP Z ZABAWKAMI, CUKIERNIA lub tym podobne gracz może wykupić prawo do jej własności wpłacając do BANKU kwotę podaną na KARCIE WŁASNOŚCI tej inwestycji.
 Po wpłaceniu pieniędzy BANKIER wydaje graczowi KARTĘ WŁASNOŚCI z nazwą zakupionej inwestycji. Otrzymaną kartę gracz kładzie przed sobą. I jeśli któryś z graczy stanie na tym polu płaci danemu graczowi kwotę za postój na tym polu. Natomiast jeśli w następnej kolejce gracz, który ma prawo własności ponownie postawi swój pionek na tym polu może rozbudować swoją inwestycję czyli stawiając na niej DOMEK ( po wpłaceniu odpowiedniej kwoty z KARTY WŁASNOŚCI ). Analogicznie gdy inny gracz postawi swój pionek na tym polu to płaci już za postój z DOMKIEM:).Na planszy poza polami z inwestycjami znajdują się pola LOS, LOTTO, SZPITAL, POLICJA, NAGRODA i START ( za każde przekroczenie pola START BANKIER wypłaca graczowi 5 zł ). Wśród kart LOS znajdują się różne przypadki losowe za które albo płacimy pieniądze graczom, albo do BANKU i na odwrót czyli nam płacą:) więc przebieg gry zawsze jest inny.

  Znajdują się tam także : KARTA PACJENTA oraz KARTA BON PROMOCYJNY.
Ważne jest to, że za przekroczenie pola START przesuwając pionek z polecenia KARTY LOS nie pobiera się premii 5zł.
Gracz, który nie będzie miał wystarczającej liczby pieniędzy na zapłacenie należności bankrutuje i odpada z gry, natomiast posiadane przez niego KARTY WŁASNOŚCI przekazywane są do BANKU i ponownie mogą być kupione przez pozostałych graczy, a posiadane przez niego pieniądze przekazywane są graczowi lub BANKOWI, w zależności od tego komu bankrutujący miał zapłacić.


Koniec gry :
Gra kończy się gdy wszyscy gracze oprócz jednego odpadną z gry z powodu braku możliwości opłaty należności. Gracz, który obronił swój kapitał i nie odpadł z gry zostaje zwycięzcą i Królem Biznesu :).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasza przygoda z grą wygląda tak, że na początku spróbowaliśmy zagrać w 4 osoby czyli rodzice, Natalka (6 i pół roku) i Paulinka (4 lata) i tutaj musimy przyznać, że granice wiekowe muszą zostać spełnione gdyż Paulinka nie zrozumiała zasad i oglądała sobie KARTY WŁASNOŚCI bo ładne rysunki:), interesowały ją pieniądze, ale też raczej pod względem wyglądu, a nie przeznaczenia w grze:) więc ten wariant naszej gry spalił na panewce:D.

Drugie podejście, które trwa do tej pory to wariant gry w 3 osoby czyli z samą Natalką :) Paulina też uczestniczy w grze, ale jako partner dla mamy, taty lub Natalki;).
Muszę też napisać, że Natalia ma owszem ponad 6 lat bo 6 i pół;) ale też jeszcze do końca nie pojęła idei inwestowania w odpowiednim czasie:) gdyż istotną sprawą w grze jest to żeby zakupić inwestycje w odpowiedniej chwili po prostu trzeba kontrolować budżet, żeby nie robić wszystkiego na hurrrrra:) tylko raczej rozsądnie tak jak w życiu, ale oczywiście gra służy temu, żeby tego nauczyć więc Natalia ma na to czas i myślę, że prędzej czy później będzie ciężko z nią wygrać:).

 
Sam przebieg gry jest bardzo fajny i ciekawy, każda rozgrywka jest inna więc się nie nudzi czasami można skończyć grę szybko, a czasami nie:) i to jest bardzo fajne.
Nam gra bardzo przypadła do gustu i gramy w nią prawie codziennie bo nie zawsze niestety jest na to czas:)
Ale jeśli lubicie tego typu gry i chcecie spędzić miło czas w gronie rodzinnym to ta gra jest właśnie dla Was.
Zwariowane Trio ------> POLECAMY !!!

https://www.alexander.com.pl/

http://projektgrajmy.blogspot.com/

18 komentarzy:

 1. Super, bardzo ciekawy pomysł. Od dziecka uwielbiałam grac w Eurobiznes, ale fakt - zbyt poważny jak dla dzieci. A takie wydanie wydaje się być strzałem w 10!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak tak!! i jest- gra świetna a wykonanie 1 klasa:)

   Usuń
 2. Mamy tę grę jest świetna. Przyznam, że w uproszczonej wersji nawet czterolatek robię dobrze radzi. Oczywiście jeśli chodzi o liczenie papierkowej gotówki to robi to któreś z nas rodzicow. Ale w końcu kwestiach gry, Toskowi idzie nawet sprawnie 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to widze tak jak u nas robicie:) nie dziwie się,że samo patrzenie czy podawanie jest fajne dla młodszych, bo gra jest świetnie wykonana

   Usuń
 3. Bardzo lubimy gry od Alexandra, ten biznes też mamy, ale moje szkraby jeszcze słabo ogarniają. Za to jest taka gra rach Ciach i ona jest mega fajna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. własnie dużo o niej słyszałam:) muszę chyba i ja naszym kupić:)

   Usuń
 4. Bardzo, bardzo lubimy.
  Filip chętnie nią gra.
  Polecamy

  OdpowiedzUsuń
 5. Super gra dla maluchów! My co prawda już na etapie gry w Monopoly, ale kilka lat temu z chęcią bym zagrała w tę grę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ooo, widziałam, chciałam zamówić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale super! Nawet nie wiedziałam, że jest taka wersja dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My tez więc jak tylko ja zobaczyłam od razu dzieciństwo mi się przypomniało:)

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Monopol bardzo lubiłem, jeszcze za komuny było to pierwsze spotkanie z kapitalizmem. Tego typu gry uczą planowania i liczenia. Fajna zabawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak ktoś potrzebuje gotówki to ja polecam na biznes doradcę z https://biurokredytowe.warszawa.pl/

  OdpowiedzUsuń