sobota, 4 kwietnia 2020

Słowna gra planszowa "Ostatnia Litera" --od--> Alexander

Chcąc nie chcąc kontynuujemy akcje #zostańwdomu, dlatego chciałam Wam przedstawić kolejną ciekawą grę planszową, której producentem jest Z.P. "ALEXANDER" Piotr Pundzis.

A konkretnie mówię tutaj o słownej grze planszowej "Ostatnia Litera", a używając innych słów można powiedzieć, że jest to taki pojedynek na słowa, w którym sprawdzić możemy zasób swojego słownictwa, a odmierzany czas powoduje to, że czasami ciężko jest wymyślić słowo pod jego presją:).



Gra przeznaczona jest dla 2 do 8 graczy w wieku 8+.

W pudełku z grą znajdziemy :
1. Plansza - 1 szt.
2. Litery alfabetu - 32 szt.
3. Woreczek na litery - 1 szt.
4. Karty kategorii - 39 szt.
5. Karty Joker - 16 szt. ( 8 szt. w dwóch rodzajach )
6. Żetony - 80 szt. ( 10 szt. w 8 kolorach )
7. Pionki - 8 szt.
8. Klepsydra - 1 szt.
9. Instrukcja.

Przed rozpoczęciem gry musimy zdecydować jak będziemy odmierzać czas. Czy będziemy korzystać z klepsydry, minutnika w swoim telefonie albo bezpłatnej aplikacji Alexander Timer?


Gracze muszą także wybrać sposób, w jaki będzie przebiegała kolejność udzielania odpowiedzi i tutaj mamy dwie możliwości :
- wszyscy gracze siadają w kole i odpowiadają po kolei, zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
- kolejka przebiega nieregularnie, każdy gracz po udzieleniu swojej odpowiedzi wskazuje dłonią na dowolnego rywala, wyznaczając go do dalszego odpowiadania.

Cel gry :
Celem gry jest jak najszybsze dojście do mety i wyprzedzenie rywali. Można to osiągnąć dzięki podawaniu odpowiednich słów, najlepiej z danej kategorii.

Przygotowanie do gry :
1. Plansze do gry kładziemy na stole lub innej płaskiej powierzchni, a gracze siadają dookoła niej.
2. Każdy gracz otrzymuje 1 pionek, 10 kolorowych żetonów ( w takim samym kolorze jak pionek ) oraz dwa JOKERY - Lustereczko i Przedostatnia Litera.
3. Obok planszy kładziemy potasowane karty kategorii - napisami do dołu - a do woreczka wkładamy tabliczki z literami.



Przebieg gry :
1. Gracz rozpoczynający grę losuje z woreczka literę i bierze pierwszą z góry kartę kategorii. Następnie kładziemy literę obok planszy i podajemy słowo na wylosowaną literę, pasujące do kategorii z karty. Dopiero po podaniu pierwszego słowa z kategorii uruchamiamy czas.

2. Kolejny gracz musi podać słowo rozpoczynające się na ostatnią literę słowa, które przed chwilą wypowiedział poprzedni gracz - ma na to dwa sposoby, od których zależy to czy zdobędzie więcej lub mniej punktów :

* I sposób : Słowo z kategorii = więcej punktów do zdobycia.
Gracz podaje słowo z tej samej kategorii, na literę, na którą skończyło się słowo podane przez poprzednika. Każdy gracz, który udziela odpowiedzi, kładzie jednocześnie swój żeton na odpowiednie miejsce na planszy. W tym przypadku - na zielone pole "Słowo z kategorii". Każdy żeton na tym polu to 2 punkty.


* II sposób : Słowo poza kategorią = mniej punktów do zdobycia.
Gracz podaje dowolne słowo, pod warunkiem, że zaczyna się na literę, na którą skończyło się słowo  podane przez poprzednika. W tym przypadku kładziemy swój żeton - na żółte pole "Słowo poza kategorią". Każdy żeton na tym polu to 1 punkt.

3. Osoba, na której zatrzymał się czas przegrywa i w tej kolejce nie wykonuje ruchu pionkiem.
4. Pozostali gracze przesuwają swoje pionki o tyle pól, ile wskaże liczba żetonów na odpowiednich polach na planszy.
5. Następuje koniec kolejki, gracz na którym zakończyła się kolejka, rozpoczyna nowa rundę.

Koniec kolejki może nastąpić w jednym z 3 przypadków :
1. Kiedy jeden z graczy powie słowo kończące się na literę "Y" automatycznie przegrywa kolejkę i nie zdobywa żadnych punktów. Bez względu na to, ile poprawnych odpowiedzi udzielił do tej pory.
2. Kiedy jeden z graczy poda błędną odpowiedź, tzn. nie na ostatnią literę.
Wyjątkiem od tej zasady jest użycie Jokera, który pozwala podać słowo na przedostatnią literę.
3. Kiedy nastąpi koniec czasu.


Karty specjalne - JOKERY :
*LUSTERECZKO - Odpowiedź wraca do osoby, która powiedziała poprzedni wyraz i to ona musi po raz drugi podać pasujące słowo.
*PRZEDOSTATNIA LITERA - Gracz może podać słowo przy użyciu przedostatniej litery ze słowa poprzednika.

Przy podawaniu słów dozwolone są odpowiedzi kilkuwyrazowe np. "Hot dog", "Nowy Jork", gdy odpowiedź jest tytułem ( np. "Sen nocy letniej" ), gdy jest przydomkiem lub imieniem i nazwiskiem ( np. "Robin Hood", "Julia Roberts" ). W takich przypadkach kolejna osoba podaje słowo dopasowując je do ostatniej litery ostatniego z podanych wyrazów.


Niedozwolone są natomiast odpowiedzi, które służą tylko dopasowaniu się do litery ( np. gracz ma podać przedmiot na "Z" i mówi "Zielony samochód" ) nie będą uznawane.
Przy podawaniu tytułu trzeba go podać tak jak brzmi, bez przestawiania wyrazów ( np. "Romeo i Julia" nie można powiedzieć "Julia i Romeo" ).

Punktacja i ruch pionków na planszy :
Od liczby żetonów, zależy o ile pól może się przesunąć pionek danego gracza na planszy. Każdy żeton z pola "Słowa poza kategorią" to 1 punkt, czyli ruch pionkiem o 1 pole. Natomiast każdy żeton z pola "Słowa z kategorii" to 2 punkty, czyli ruch pionkiem o 2 pola.






Po zakończonej kolejce wszystkie żetony wracają znowu do graczy.

Koniec gry :
Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze na METĘ.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli chodzi o naszą zabawę z grą i nasze słowne potyczki to staramy się grać we czwórkę, ale w tym przypadku ciężko jest przeskoczyć zalecenia odnośnie wieku graczy:) dziewczynki mają odpowiednio 5 i 7 ( jeszcze do lipca;) ) lat i wymyślanie słów na czas jest dla nich kłopotliwe, a czasami dorosły się zagubi w swoich wymysłach słownych :D.
Dlatego gra z Paulinką odbywa się bez czasu i dużo jest pomocy z naszej strony, Natalka stara się wymyślać swoje słowa i nie chce pomocy, ale większość słów, które wybiera są poza kategorią - bo też trzeba przyznać, że kategorie są zróżnicowane i nie wszystkie są proste dla dzieci.
Ale pomimo tych trudności wynikających z wieku to i tak jest masa zabawy i śmiechu przy samej grze i próbach wymyślania słów:) i muszę przyznać, że czasami skupialiśmy się ( my przemądrzali dorośli ) na wymyśleniu słowa z wybranej kategorii i zapominaliśmy o tym, że można powiedzieć słowo poza kategorią - co skutkowało tym, że nie udzieliliśmy żadnej odpowiedzi w odpowiednim czasie :DD.


Jeśli chcecie się przekonać, a w zasadzie sprawdzić zasób waszego słownictwa to zachęcamy do pojedynku na słowa i zagrania w "OSTATNIĄ LITERĘ" :).

Zwariowane Trio ----------------------> POLECAMY !!!



http://projektgrajmy.blogspot.com/

8 komentarzy:

  1. Gra wygląda prześlicznie. Wygląda, że fajnie można w nią pograć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna sie wydaje... My czesto z Franiem w gry słowne gramy jadac w dalsze podróże a taka w domu mysle ze też by mu sie spodobała 😍

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajna (y) W 100% się u nas sprawdzi... (zapisuję na listę) :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam gry planszowe ta wygląda na fajną :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Chętnie się zaopatrzymy w ta grę. Będę robiła zamowienie w empiku, zobaczę czy mają.

    OdpowiedzUsuń
  6. Terqz kazdy chętniej sięga po gry

    OdpowiedzUsuń
  7. Mamy ja i jest świetna często po nią sięgamy zwłaszcza twraz

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajnie ta gra się zapowiada :) Ostatnio coraz częściej gramy w planszówki.

    OdpowiedzUsuń