Dzisiaj chciałam zaprezentować Wam fajną grę logiczną od firmy Alexander, w której możemy potrenować nasze szare komórki:), a mowa jest tutaj o "Cztery do wygranej".
W tej grze dużą rolę odgrywa nasze przewidywanie i strategiczne myślenie, dzięki którym będziemy mogli zaplanować ruchy naszych kostek w taki sposób aby ułożyć z nich zwycięską kombinację.
Gra przeznaczona jest dla 2 graczy w wieku 7+.
W pudełku znajdziemy :
1. Kostki do gry - 25 szt. ( w tym : 5 żółtych, 5 czerwonych, 5 niebieskich, 5 zielonych, 5 czarnych ).
2. Tabliczki do losowania - 25 szt. ( takie same ilości i kolory jak w przypadku kostek ).
3. Żetony wyboru koloru gracza - 5 szt. ( żółty, czerwony, niebieski, zielony, czarny ).
4. Plansza do gry - 1 szt.
5. Instrukcja.
Cel gry :
Aby wygrać grę zawodnik musi ułożyć, z kostek wybranego koloru, linię ( poziomą, pionową lub ukośną ) składającą się z co najmniej czterech kostek lub kwadrat o bokach 2 x 2.
Przygotowanie do gry :
1. Przed rozpoczęciem gry ustalamy, w jakim wariancie będzie się toczyć rozgrywka :
- Classic ( Klasyczny )
- Random ( Losowy )
- Blank ( Czysty )
2. Kładziemy planszę na płaskiej i stabilnej powierzchni.
3. Przygotowujemy wszystkie rekwizyty. Jeśli wybraliśmy wariant "losowy" lub "czysty" przygotowujemy też potasowane tabliczki do losowania.
Zasady gry :
Gracze wykonują swoje ruchu na zmianę. W jednym ruchu możemy przemieścić na planszy tylko jedną ze swoich kostek, poprzez zamianę jej pozycji na pozycję sąsiadującej z nią kostki ( o ile nie jest to kostka koloru własnego lub koloru rywala ).
Nie można zamieniać miejscami dwóch kostek własnego koloru lub własnej kostki na kostkę rywala.
W wariancie "czystym" gracze mogą przemieszczać swoje kostki tylko na sąsiadujące puste pola.
Można przemieszczać swoją kostkę w każdym kierunku ( pionowo, poziomo, po przekątnej ), ale tylko o jedno pole. Na jednym polu może znajdować się jednocześnie tylko jedna kostka, zamieniając kostki ze sobą miejscami. W wariancie "czystym" wystarczy przemieścić własną kostkę na sąsiadujące, puste pole.
Podstawowe różnice między wariantami gry :
* Kostki układa się zawsze w takiej samej pozycji startowej ( wariant "klasyczny" ).
* Tasuje się tabliczki do losowania i układa się kostki zgodnie z ich wskazaniem ( warianty : "losowy" i "czysty" ).
* Każdy z graczy wybiera jeden kolor dla siebie ( wariant "klasyczny" ) lub jeden kolor dla rywala ( warianty "losowy" i "czysty" ); oba wybrane kolory nie mogą być takie same.
* Po dokonaniu wyboru kolorów przez graczy pozostawia się wszystkie kostki na planszy ( warianty : "klasyczny" i "losowy" ) lub usuwa się kostki z kolorami nie wybranymi przez graczy ( wariant "czysty" ).
Przed rozpoczęciem gry gracze mogą ustalić między sobą ilość rozgrywanych rund, ale istotne jest to, aby była to liczba parzysta, dla zachowania równych szans.
I. Wariant Classic ( "Klasyczny" ).
W tym wariancie pozycja startowa kostek jest zawsze taka sama. Każdy gracz wybiera kolor swoich kostek i kładzie obok siebie żeton w odpowiednim kolorze. Gracze nie mogą wybrać takiego samego koloru. Rozgrywkę zaczyna gracz, który wybierał kolor jako pierwszy.
Po zakończonej rozgrywce kostki na planszy należy ułożyć w pozycji startowej. Drugą partię zaczyna gracz, który w pierwszej był graczem drugim. Wybiera on swój kolor jako pierwszy.
II. Wariant Random ( "Losowy" ).
W tym wariancie pozycja startowa kostek jest zawsze inna, ustalana na podstawie losowania.
W celu ustalenia pozycji startowej kostek należy, w tym wariancie, użyć tabliczek do losowania układu. Wszystkie tabliczki należy potasować i rozłożyć na planszy tak, aby kolory były widoczne, zaczynając od lewego górnego rogu planszy, najpierw pierwszy rząd, później drugi rząd, itd. aż do ostatniego, dolnego rzędu.
Po rozłożeniu wszystkich tabliczek młodszy gracz wybiera kolor dla swojego rywala. Kładzie obok niego żeton w wybranym kolorze. Następnie drugi gracz wybiera inny kolor dla pierwszego gracza, kładąc obok niego żeton odpowiedniego koloru.
Po wybraniu obu kolorów należy usunąć tabliczki znajdujące się na planszy, a w ich miejsce ułożyć odpowiadające im kolorami kostki.
Rozgrywkę rozpoczyna gracz, który wybierał pierwszy kolor. Po zakończeniu gry wszystkie kostki należy usunąć z planszy, a kolejną rozgrywkę zacznie gracz, który przed chwilą był drugi.
III. Wariant Blank ( "Czysty" ).
W tym wariancie pozycja startowa kostek jest zawsze inna, ustalana na podstawie losowania ( losowanie przebiega tak samo jak w wariancie "losowym" ).
Po rozłożeniu wszystkich tabliczek młodszy gracz wybiera kolor dla
swojego rywala. Kładzie obok niego żeton w wybranym kolorze. Następnie
drugi gracz wybiera inny kolor dla pierwszego gracza, kładąc obok niego
żeton odpowiedniego koloru.
Po wybraniu obu kolorów należy na planszy pozostawić tylko tabliczki z wybranymi przez graczy kolorami. Pozostałe tabliczki należy usunąć z planszy. Gdy na planszy pozostaną tylko tabliczki z dwoma kolorami wybranymi przez graczy, należy w ich miejsce wstawić odpowiadające im kolorami kostki.
W tym wariancie gracze mogą przemieszczać swoje kostki tylko na sąsiadujące, puste pola.
Rozgrywkę rozpoczyna gracz, który wybierał pierwszy kolor. Po
zakończeniu gry wszystkie kostki należy usunąć z planszy, a kolejną
rozgrywkę zacznie gracz, który przed chwilą był drugi.
Koniec gry :
Gra kończy się, gdy któryś z zawodników ułoży z kostek swojego koloru
kwadrat o bokach 2 x 2 albo linię ( poziomą, pionową lub ukośną ),
składającą się z co najmniej czterech swoich kostek.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasza przygoda z grą trwa cały czas, gdyż jest ona prosta w swoich zasadach, a rozgrywka trwa stosunkowo krótko ( oczywiście to zależy do ilu gramy, my zazwyczaj do 3 lub 5 wygranych ). Głownie korzysta z niej nasza trójka, bo czwarta Paulinka jest za mała na taktyczną rozgrywkę, ale za to wykorzystuje kostki do budowania różnych konstrukcji, a dodam, że kosteczki są wykonane bardzo ładnie i same zachęcają do budowania wieżyczek, ludzików, itd. :)
Jeśli lubicie gry logiczne, w których liczy się strategia, przewidywanie ruchów przeciwnika to ta pozycja jest dla właśnie dla Was:)
Gra ciekawie wyflada,. Myślę, że wielu dzieciom się spodoba.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię gry, które dają możliwości różnych rozgrywek. Zawsze można wybrać swój wariant,a z drugiej strony gra nigdy się nie nudzi.
OdpowiedzUsuńWygląda naprawdę fajnie i kolorowo. Mojej córce chyba by przypadła do gustu 😉
OdpowiedzUsuńCoś czuję, że ta gra by się naszemu Bąblowi spodobała :) Kolorowa i bardzo zachęcająca - nic, tylko zamawiać! :)
OdpowiedzUsuńWygląda świetnie! Innej gry po Alexandrze się nie spodziewałam:)
OdpowiedzUsuńFajnie zapowiada się ta gra, muszę wreszcie kupić coś Alexandra dla dzieci
OdpowiedzUsuńCiekawa gra. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór gier, aż trudno się zdecydować na jakąś jedną
OdpowiedzUsuńŚwietna gra, mamy ja i bardzo często gramy
OdpowiedzUsuńMamy i również polecamy :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam tego typu gry rozwojowe.
OdpowiedzUsuńTyle kostekna raz ��dla każdego malego gracza z pewnością byloby to mega interesujące juz od samego otwarcia pudełka.. Widzę, że firma Aleksander znów wydała cudowną pozycję. Musimy sie jej bliżej przyjrzeć
OdpowiedzUsuń